İspanya Yüksek Mahkemesi'nin Avrupa çapında tutuklama kararı çıkarmasının ardından Almanya'da gözaltına alınan Katalan lider Carles Puigdemont'u eyalet mahkemesi şartlı tahliye etti.

Almanya'da Schleswig-Holstein eyalet mahkemesi, İspanya'ya iade duruşmaları sırasında Puigdemont'un 75 bin avro kefaletle serbest kalmasına hükmetti.

İspanya Yüksek Mahkemesi'nin iade talepleriyle ilgili baş gerekçesini de reddeden eyalet mahkemesi, sadece Puigdemont hakkındaki (bağımsızlık referandumu düzenlemekle bağlantılı) yolsuzluk suçlamalarının İspanya'ya iade için temel teşkil etme potansiyeli olduğunu söyledi.

Yani Schleswig-Holstein mahkemesi, İspanya Yüksek Mahkemesi'nin 'vatana ihanet' anlamına gelen 'devlete itaatsizlik' ve 'ayaklanma' suçlamalarını reddetti.

Alman yasalarına göre 'vatana ihanet' suçlaması için şiddete başvurulması gerekiyor.

Eyalet mahkemesi, diğer yandan, Katalan liderin İspanya'da zulme uğrama riski bulunduğuna inanmak için bir neden bulunmadığı değerlendirmesini yaptı.

Katalonya'da bağımsızlık referandumu düzenleyip mecliste tek taraflı bağımsızlık ilan eden eski özerk yönetim başkanı Puigdemont, İspanya'ya girmesi halinde tutuklanacak ve 30 yıl hapis istenilen bir dizi suçlamadan yargılanacak.