Türkiye'ni önemli sedir ormanlarının bulunduğu Antalya'nın Kaş ilçesinde yaklaşık 100 hektarlık orman arazisinde, özel bir şirkete mermer ocağı ruhsatı verilmesi, yöre halkı ve çevreciler tarafından protesto edildi. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına katılmayan bölge halkı, mermer ocağını istemediklerini, verimli orman arazisinin kesilmesine göz yummayacaklarını söyledi.

Sedir, ardıç ve çam ormanlarıyla kaplı olan Çamlıova köyündeki arazinin verimli orman olması nedeniyle Orman Bölge Müdürlüğü olumsuz görüş bildirince 2022'de başlatılan ÇED süreci durduruldu. Proje sahibi şirketin ÇED sürecinin durdurulmasının iptali için açtığı dava ise mahkeme tarafından reddedildi.

Ancak şirket, proje alanında değişikliğe gidip, yeniden ÇED başvurusu yaptı. Proje alanına 200-250 metre mesafede çalılık ve kayalık alan olduğunu tespit edildiği savunulan başvuru dosyasında, projeye bir de kırma eleme tesisi eklendiği belirtildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise 4 Temmuz'da projeyle ilgili ÇED toplantısı yapılacağını duyurdu. Bölgede yaşayanlar, çevreciler, ilçe belediyesi meclis üyeleri ile Kaş'tan çok sayıda kişi, öğle saatlerinde ÇED toplantısının yapılacağı Çamlıova Mahallesi Eski Okulu'na geldi.

Mermer ocağını istemediklerini belirten grup, ÇED toplantısına katılmayacaklarını, verimli orman arazisinin kesilmesine göz yummayacaklarını söyledi. Konuya ilişkin açıklama yapan Kaş Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akoy, bölge yaşayanlarının toplantıya katılmaması üzerine Çevre Şehircilik ve İl Müdürlüğü yetkililerinin tutanak tuttuğunu belirterek, "Bakanlık yetkilileri, 'Halk davet edilmiştir ama bilgilenmek istememiştir' diye tutanak tuttu.

İtalyan 'ölüm gemileri' İzmir'e geliyor İtalyan 'ölüm gemileri' İzmir'e geliyor

Biz de kendi tutanaklarımızı tuttuk. Bunun altına da buraya gelen yaklaşık 200-250 kişi, imza attı. Şimdi elimizdeki evrakları Çevre Şehircilik ve İl Müdürlüğü'ne göndereceğiz. Buna istinaden il müdürlüğü kurumlardan görüş isteyecektir. 2022'de Orman Bölge Müdürlüğü, bu alanlarla ilgili nasıl olumsuz görüş bildirdiyse yine olumsuz görüş bildireceğini düşünüyoruz. Halk istemediği sürece ÇED raporunun geçmeyeceğini biliyoruz. Geçmeyecektir de" diye konuştu.

Kaynak: rss