İstanbul'da kar yağışı nedeniyle kapanan yolda mahsur kalan İsrailli Haham İsrail Elbom, jandarma ekiplerince kurtarılarak, İstanbul Havalimanı'na götürüldü

Yahudiler için helal sertifikası olarak kabul edilen "Koşer sertifikasyonu" için denetleyici olarak İstanbul'da bulunan Haham Elbom, işlerini bitirdikten sonra pazartesi günü uçağa yetişmek için İstanbul Havalimanı'na hareket etti.

Yoğun kar yağışı nedeniyle havalimanı yolunda araçta mahsur kalan Elbom'ın görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Bölgeye ulaşan jandarma ekipleri, Haham Elbom'u mahsur kaldığı araçtan kurtararak, İstanbul Havalimanı'na götürdü.

Bırakıldığı Ali Kuşçu Camii'nde bir gece geçiren Haham Elbom, yolların açılmasının ardından Esenyurt'ta bulunan bir otele götürüldü.

 Haham Elbon, kurtarılırken jandarma ekiplerine Arapça olarak, "Hava çok güzel, Maşallah" dedi.

'İLK KEZ BİR CAMİYE GİRDİM'

Kar esareti sırasında camide geçirdiği beş saat boyunca yaşadıklarını anlatan Elbom, ilk kez bir camiye girdiğini belirtti.

Gözden kaçırmayın

TÜRGEV ve Ensar Vakfı nasıl denetleniyor? TÜRGEV ve Ensar Vakfı nasıl denetleniyor?

Haham Elbom, "Oradaki insanlar çok iyiydi. İlk kez bir camiye girdim, kendimi orada iyi ve rahat hissetim. Birbirimizi seversek, birbirimize gülümser ve daha iyi davranırsak her şey güzel olacak" diye konuştu.

Geceyi geçiren Haham Elbom, yolların açılmasıyla da bir otele yerleştirildi.

''BEŞ SAAT CAMİDE KALDIM, SABAH İBADET ETTİM, HERKES İÇİN BARIŞ İSTİYORUM'

İsrael Elbom, Telaviv'e hareketinden önce İstanbul Havalimanı'nda basın mensuplarına konuşan Haham Elbom, camiye sığındığı gece ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Kar yağışı nedeniyle araçta mahsur kaldıklarını ve jandarmanın gelerek kendilerini kurtardığını belirten Elbom, "Bizi kurtararak otele götürdü. Fakat götürdükleri yer otel değildi bir camiydi. Orada uyudum. Beş saat camide kaldım. Sabah ibadet ettim. Herkes çok iyi davrandı bana. Hepimiz için şimdi ve gelecek zamanlar için savaş değil, barış istiyorum. Müslümanlar ve herkes için bunu istiyorum. Dünya böylece daha güzel olacak. Mesih'in bir an önce gelmesini istiyorum, camideki tek Yahudi bendim. Camide çok iyi hissetim. Oradaki insanlar çok iyiydi. İlk kez bir camiye girdim, iyi ve rahat hissetim orada. Birbirimize seversek ve birbirimize gülümser ve daha iyi davranırsak her şey güzel olacak" dedi.

Kaynak: Artı Gerçek