Karamollaoğlu, İstanbul Sözleşmesi'ni hedef alarak, sözleşmeden sonra şiddetin 10 kat arttığını savundu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İstanbul Sözleşmesi'nin kabul edilmesinden sonra kadına şiddetin 10 kat arttığını savundu.

Karamollaoğlu, "Aileyi korumadan kadına şiddeti önleyemezsiniz. Aile toplumun çekirdeği, temeli..." ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

Ekrem İmamoğlu, Van'da cami temeli attı Ekrem İmamoğlu, Van'da cami temeli attı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin konuştu.

Gazetecilere ve kadına dönük şiddete dair konuşan Karamollaoğlu, "Son zamanlarda gazetecilere saldırıların olduğuna şahit oluyoruz. 2019'da 34 gazeteciye saldırı olmuş. 2020'de 17 gazeteci saldırıya uğramış. Biz adım adım bir rekora doğru gidiyoruz. Levent Gültekin'in fikir ve düşüncelerine hiç itibar etmememe rağmen ona yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum" dedi.

SÖZLEŞMEDEN SONRA ŞİDDETİN ARTTIĞINI SAVUNDU

Erkek şiddetine ilişkin konuşan Karamollaoğlu, İstanbul Sözleşmesi'ni hedef alarak, sözleşmeden sonra şiddetin 10 kat arttığını savundu.

"Son 15 yılın rakamları ortaya atıldığında bu şiddetin 10 misline kadar arttığına şahit oluyoruz. Bunu kabullenmemiz mümkün değil. 2020'de 300 kadının katledildiği raporu var önümüzde. 170 kadının ise ölümü şüpheli olarak kayıtlara alınmış. Kadınlar arasında yapılan anketlerde görülüyor ki kadınlar en çok şiddetten endişe duyuyorlar" diyen Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

"Bu bizim için kanayan yaradır. Bu kanayan yarayı durdurmak için bizler gerekli adımları atmakla mükellefiz. Biz ülkemizde kadına şiddetin olağan bir hadise olarak görülmesini istemiyoruz. Sadece kanun yaparak, sadece hukuki düzenlemelerle bu konunun üstesinden gelmek mümkün değil. Kanunlar çıkardık, İstanbul Sözleşmesi'ni kabul etti Türkiye. Ne oldu? Kadına şiddet 10 misli arttı. Sadece kanunlar çıkararak değil toplumda gerekli adımları atmalıyız.

Aileyi korumadan kadına şiddeti önleyemezsiniz. Aile toplumun çekirdeği, temeli. İnanca ihtiyaç var. İnancın bu konudaki temel değerlerinin topluma enjekte edilmesine ihtiyaç var. 'Ben onu reddederim.' Et. O zaman başına gelene razı olursun. Türkiye'de kadını öne çıkaracağız diye aileyi yok saymanın yolları aranıyor. Evlenme yaşı çıkmış 28'e. Allah akıl fikir versin."