Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sebze ve meyve fiyatlarının çok yükseldiğini belirterek, "Öyle bir sistemin içindeyiz ki hem üretici hem tüketici mağdur. Tarlada 50 kuruş, 1 liraya aldığın patates, yerine göre 10 liraya çıkıyor" dedi.

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, kendileri için bugün en önemli meselenin eğitim olduğunu söyleyip, öğrencilere yeni eğitim- öğretim yılı için başarılar diledi. Karamollaoğlu, öğrencilerin korona virüsü nedeniyle 1,5 yıllık engebeli dönemden geçtiğini belirterek, "Bu dönemin arkasından bu sene tutarlı ve verimli bir eğitim yılını yaşarız, diye ümit ediyorum. Bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum ancak bu vesileyle de eğitimdeki birtakım problemlere de dikkat çekmeyi bir vazife olarak addediyorum. 1,5 yıllık pandemi dolayısıyla kesintili bir eğitim yaşadık. İnternet üzerinden, televizyonlar üzerinden çocuklarımızın eğitimlerini devam ettirmeye çalıştık ama en azından şunu biliyoruz ki internet ortamının olmadığı veya kendi evlerinde gerekli imkanın bulunmadığı yerlerde çocuklarımız eğitimden mahrum kaldılar. En az yüzde 30'unun yani 3'te 1'inin eğitim imkanlarından istifade edemediklerini şu anda biliyoruz. İnşallah bu dönemde bunlar geride kalmış olur'' diye konuştu. 

'ÇOCUKLAR HEP BİR GERİLİM İÇİNDE YETİŞİYOR'

Karamollaoğlu, eğitimdeki politikaların çocukları sürekli sınava hazırlanmaya zorladığını belirterek şöyle konuştu:

"Böyle bir imtihan sistemi olmaz. Çocuklar hep bir gerilim içinde yetişiyor. Bizim buna rıza göstermemiz mümkün değil. Eğitimde bizim esas gayemiz çocuklarımızı hayata, geleceğe hazırlamak olmalıdır. Bir numaralı mesele imtihana hazırlamak değil, bir imtihandan nasıl daha fazla puan alacağını ona öğretmek değil tam tersi bir okulu bitirdiği zaman hayata hazır olmalı, bir şeyin kulpundan tutup başarabilmeli. Hangi sahada olursa olsun mutlaka biz öğrencilerimizi vasıflı bir şekilde yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Bundan dolayı da ilk, orta, lise ve üniversite çağlarında öğrencilerimizin vasıf kazanmalarını sağlayacak bir müfredata ihtiyacımız var."

'ARTIK HİÇBİR ÖNGÖRÜ VE TAHMİN TUTMUYOR'

Enflasyonun yüzde 19 olan Merkez Bankası faizlerinin üzerine çıktığını dile getiren Karamollaoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı 1 ay önce artık enflasyonun faiz rakamlarının üzerine çıkmasının mümkün olmadığını ifade etmişti. Ama kendi kendisini, kendisinin mensupları maalesef tekzip ettiler. Ayrılan Ekonomi Bakanı bile 2021 yılı enflasyonunu yüzde 8 olarak ilan etmişti ama bugünkü şartlarda enflasyon 19'un üzerine çıkmayı başardı. Artık hiçbir tahmin ve öngörü tutmuyor. Bu, sistemde bir bozukluk olduğunun işareti. Ekonomiyi anlamıyorlar manasına geliyor. Hangi kararı alacaklarını bilemiyorlar. Ama bir karar almak mecburiyetindeler. Bizim mutlaka ve mutlaka birtakım tedbirleri almaya ihtiyacımız var" değerlendirmesini yaptı.

'HEM ÜRETİCİ HEM TÜKETİCİ MAĞDUR'

Karamollaoğlu, halkın pazara çıktığında filesini dolduramadığını belirterek, şunları söyledi:

"Eskiden 200 gram, 300 gram et almak biraz garip karşılanırdı ama vatandaş bugün ister istemez 200 gram et almak mecburiyetinde kalıyor. Sebze ve meyve fiyatları almış başını gitmiş. İşin garibi şu; bu öyle bir sistem ki üretici mağdur. Tüketici onun kadar mağdur hatta daha da mağdur. Öyle bir sistemin içindeyiz ki hem üretici hem tüketici mağdur. Aradaki fiyat farkını kimler hortumluyor? Kimse bu meselenin üzerinde durmuyor. Tarlada 50 kuruş, 1 liraya aldığın patates, yerine göre 10 liraya çıkıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Nerede görülmüş bu manzara?"