DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara’ya, 18 Aralık 2015’te Gündoğdu Meydanı’nda yapılan ‘Taşerona Hayır’ mitinginde yaptığı konuşmalardan dolayı ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla dava açıldı.

Mitingte konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko kadro talebi kadar, o dönem bölge illerinde devam eden savaşın son bularak barış ortamının sağlanmasını ve 10 Ekim Ankara Katliamı’nın da perde arkasının açıklanmasını istemişti.

Evrensel’den Metehan Ud’un haberine göre, Kani Beko’nun konuşmasından ve atılan sloganlardan rahatsızlık duyan savcılık harekete geçti. Cumhuriyet Savcısı Emin Ekmekcioğlu tarafından hazırlanan iddianame geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından kabul edildi. İddianameye göre mitingde DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun ‘Türkiye’de 7 Haziran sonrası sarayın diktatörü Türkiye genelinde kanlı iktidarını kurabilmek için Türkiye’nin bir çok kentlerinde bir çok sokağında baskınlar yaparak çatışmayı başlatarak bu ülkede o güzelim insanları katlettiler.(…) 10 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük katliamını başta saray cuntası ve onun yandaşları ve onunla birlikte hareket eden soytarılar yapmıştır” dediği geçiyor.

İddianamede Ali Haydar Kara’nın da ‘Hırsız Katil Erdoğan’ sloganı arttırdığı ileri sürülüyor.