Toronto merkezli bir firma dünyanın ilk esrar içeren birasını üretmek için 38 milyon dolar değerinde yatırım yaptı.

Kanada, eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımını dünya üzerinde yasallaştıran ikinci ülke olacak olmasından ötürü birçok marka esrar bazlı ürünleri pazarına sokmanın ve tüketiciye sunmanın yollarını arıyor.

Ruptly'ye konuşan bira üreticisi NewProvince CEO'su Dooma Wendschuh, "Bu biranın yapılması gereken bir şey olduğunu hissettik" dedi. Esrar içeren bira ile alkole sağlıklı bir alternatif bulduklarının altını çizen Wendschuh,"Kuşaklar boyunca alkol, sosyal ve boş zaman aktiviteleri için tek alternatif oldu. Marihuananın yasallaştırılmasıyla, ilk kez alkole güvenli ve daha sağlıklı bir alternatif yaratma fırsatını bulduk" yorumunda bulundu.

MARİHUANALI ÜRÜNLER ÜRETEN FİRMALAR KADAR ÇİFTÇİLER İÇİNDE FAYDALI OLACAK

Kenevir birasının yapımının aslında yasal olduğunu belirten Wendschuh, üretilecek olan biranın marihuana bitkisinin uyuşturucu olarak kullanılmayan ve çiftçiler tarafından atılan bölümlerinden üretileceğini söyledi. Wendschuh, bu durumun üretici firma kadar çiftçiler içinde kazançlı olduğunu sözlerine ekledi. Province CEO'su, kenevir üreten çiftçilerin bitkinin sadece çiçeğini hasat olarak topladıklarını bununla beraber bitkinin ticari değer taşımayan bölümlerini ise imha ettiklerini belirtti. Wendschuh, kenevirli bira üretimi ile birlikte çiftçileri bitkiyi imha etmek için aldıkları risklerden de kurtaracaklarını sözlerine ekledi.

İnsanlar, Kanada'da 17 Ekim 2018'den itibaren yasal olarak marihuana kullanabilecekler. Bununla birlikle, kenevir içeren yenilebilir ve içilebilir ürünlerin gelecek yıldan itibaren yasal olacağı belirtiliyor, bu nedenle NewProvince firması ürünlerini ancak gelecek yıldan itibaren piyasa sürebilecek.