Şengal katliamının 3’üncü yıldönümünde Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kampına sığınan Ezidilerin yetkililer tarafından kamptan çıkarılması Meclis gündemine taşındı.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istenen önergenin gerekçesinde, şu bilgiler yer aldı: "29 Temmuz 2017 tarihinde AFAD yetkilileri, kendilerine ‘siz burada misafirsiniz, miadınız doldu’ diyerek kampı terk etmeye zorlamıştır. Bunun üzerine itiraz eden Êzidîlere, yetkililer tarafından üç gün süre verilmiş, üç günün sonunda kampı terk etmeleri istenmiştir. Ayrıca, kamptan gelen son bilgilere göre, 1 Ağustos gece yarısı kampta kalan dört Êzidî zorla kampın dışına atılmıştır. Söz konusu kampta kalan Êzidîler daha önce de ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Sorunları yerinde incelemek amacıyla kampı ziyaret etmek için yaptığımız başvurular AFAD tarafından reddedilerek, kampa girişimiz engellenmektedir."

Uca, Ezidİlerin daha önce Diyarbakır'da Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) bağlı belediyelerin tarafından inşa edilen kamplarda kaldığı ancak belediyelere kayyım atandıktan sonra buradan çıkartılarak Midyat'a yerleştirildiğini hatırlattı. 

Uca, Başbakan Yıldırım'a şu soruları yöneletti: 

* 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’de soykırıma maruz kalan ve ülkemize sığınan Êzidîlerin AFAD tarafından kamptan çıkarılmaya zorlanması bilginiz dâhilinde midir? 

* Mardin Midyat AFAD kampında kalan Ezidilerin gün ve saat belirlenmek suretiyle zorla çıkarılmalarının gerekçesi nedir?

* Kampta kalan dört Ezidinin gece yarısı kampın dışına zorla atıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise bunun gerekçesi nedir? 

* Birleşmiş Milletler tarafından soykırım olarak kabul edilen, 5 bin Ezidinin katledildiği, binlerce kadın ve çocuğun alıkonulduğu katliamın üçüncü yıldönümü olan 3 Ağustos günü  Ezidilerin AFAD kampından zorla çıkarılmasının gerekçesi nedir? 

* Mardin Midyat AFAD kampında kalan Ezidi sayısı kaçtır? Mardin Midyat AFAD kampında çıkarılmaya zorlanan Êzidî sayısı kaçtır?

* Midyat AFAD kampından çıkarılmaya zorlanan Ezidİler nereye gönderilecektir?

* Midyat AFAD kampında Ezidilerin karşı karşıya kaldığı sorunları yerinde tespit etmek amacıyla ziyaret etme taleplerimizi AFAD neden engellemektedir? Kampta yaşanan ve kamuoyundan saklanan nedir?