CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, avukat Mert Yaşar'ın AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e hakaret ettiği iddiasyla tutuklanmasına dikkat çekti ve muhalif kadınlara yapılan cinsiyetçi saldırılarda faillerin tutuklanmadığını söyledi. 

Twitter hesabından açıklama yapan Kaftancıoğlu, "Bana ve tüm muhalif kadınlara her türlü hakaret, tehdit cinsiyetçi saldırı serbest, hatta takipsizlik sebebi; söz konusu AKP’li bir siyasetçi olunca ise tutuklanma sebebi... Kişiye özel yargıda bugün..."Halkın vicdan terazisi gün gelince hepinizi tartacak!" dedi.

Canan Kaftancıoğlu, soruşturma başlatıldıktan sonraki ilk açıklamasında “Öznesi kim olursa olsun nereden gelirse gelsin kadınlara cinsiyetçi saldırılar karşısında amasız, fakatsız tutum sergilemek marifet değil sorumluluktur. Özlem Zengin’'in kadına karşı cinsiyetçi ve kadını değersizleştiren ifadeleri de kendisine yapılan cinsiyetçi saldırı da kabul edilemez” demişti.

Cezaevlerinde kadınların iç çamaşırlarına kadar soyularak arandığı haberlerini inkar eden Özlem Zengin, "Onurlu bir kadın bunu açıklamak için bir yıl beklemez", "Bu insanlar artık talimatla bebek sahibi oluyorlar, bebekli kadınlar cezaevinde var' demek için" gibi ifadeler kullanmış, bunun üzerine sosyal medyada büyük tepki almıştı.

Kaynak:Haber Merkezi