Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart çağrısı için Çankaya Belediyesi önünde yapmak istediği eylem öncesi bölge polis tarafından abluka altına alındı.

Kadınlara ve gazetecilere birçok kere GBT yapıldı. Kadınlar eylem yapacakları yere geçerken polisin sürekli takibine tepki gösterdi. Bu sırada yaklaşık 10 kadın gözaltına alındı. 

'PARTİ BİNAMIZ ABLUKAYA ALINDI'

Öte yandan Türkiye İşçi Partsi'nin Twitter hesabından da gözaltılarla ilgili açıklama yapıldı: "Polis, Ankara Kadın Platformu'nun basın açıklamasını engelleyerek parti binamızı ablukaya aldı. Platformdan birçok yol arkadaşımızı darp ederek gözaltına aldı. Baskılarınız da gözaltılarınız da bizleri yıldıramayacak. Kadınlar sokakları da meydanları da terk etmeyecek!"

Kadınların basın açıklaması metni şöyle: 

Katledilen kadınların isyanıyla geliyoruz. Emeğine sahip çıkan işçi kadınların rüzgârıyla geliyoruz. Ölmemek için öldürmek zorunda kalan kadınların öfkesiyle geliyoruz. Zorla evlendirilerek devlet eliyle erkek şiddetine, cinsel istismara mahkûm edilen kız çocuklarının çığlığıyla geliyoruz. Hapishanede bile teslim olmayan tutsak kadınların cesaretiyle geliyoruz. Cinsiyetimize, cinsel kimliğimize, yaşamımıza, yaşam tarzımıza, birbirimize sahip çıkarak geliyoruz. Kendi iktidarının bekası uğruna savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı, barışın sesini yükselterek geliyoruz. Mücadeleyle kazandığımız haklarımızın gasp edilmesine izin vermiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Yoksulluğun da cinsiyete dayalı eşitsizliğin de kaderimiz olmadığını biliyoruz. Ev içi emeğin görünmez olmasına da kadın istihdamının azaltılmasına da izin vermiyoruz.

Göz dikilen nafaka hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Kadın düşmanı yasalarınızı tanımıyoruz. 8 Mart’ı var eden tüm kadınların coşkusuyla, tarihsel bir başkaldırının mirasçıları olarak yürüyoruz. Dünyayı değiştirmek için, bütün renklerimizle yaşamı ilmek ilmek örüyoruz! Erkek ve devlet iktidarınız karşısında susmuyoruz. Zulmünüzden korkmuyoruz. Bu kokuşmuş, çürümüş, sefil, eril düzeninize itaat etmiyoruz! Yaşamın bütün alanlarında varız, var olmaya devam ediyoruz. Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmedik, terk etmiyoruz! Erkek ve devlet şiddetine, krize ve yoksulluğa karşı yine 8 Mart’a yine alanlara çıkıyoruz. Yoksulluğun da şiddetin de yaşam alanlarımıza yönelik tüm saldırıların da asıl kaynağının patriyarkal kapitalizm olduğunu biliyoruz. Ve bu asıl krizi tarihin çöplüğüne göndermek için kadın mücadelesini yükseltiyoruz!

Ankaralı kadınlar olarak; 6 Mart Pazar günü saat 14.00’te Tandoğan Meydanı’nda umudu büyütmek için buluşuyoruz."