Barış İçin Kadın Girişimi’nin öncülüğünde Kobani direnişine destek olmak için bayramı Suruç’ta geçiren kadınlar sınırın sıfır noktasında barış zinciri oluşturdu.

Barış İçin Kadın Girişimi’nin  (BİKG) öncülüğünde Kobani direnişine destek için Suruç’a gelen kadınlar sınırın sıfır noktasında barış zinciri oluşturdu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Sebahat Tuncel’in de katıldığı eylemde “IŞİD’e destek Rojava’da savaş demektir, barış böyle olmaz” pankartı açan kadınlar sık sık, “Jin, Jiyan, Azadi”, “kadınlar savaş istemiyor”, “biji berxwedana Kobanê” sloganları atıldı.

HDP’li kadın milletvekilleri Sebahat Tuncel'in yanısıra, Mülkiye Birtane, Ayla Akat Ata ve Van Bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk’un da destek verdiği barış zinciri eylemi yarım saat sürdü.

Tuncel, Rojava’da bir kadın devrimi yaşandığı için kadınların bugün Kobane’ye sahip çıktığını, kadın dayanışmasının Kobanê direnişini yükselteceğini belirtti.

Gözden kaçırmayın

"Küresel Sorunlara Yerel Çözümler: Türkiye ve Almanya’da Kadın Hakları Savunuculuğu" "Küresel Sorunlara Yerel Çözümler: Türkiye ve Almanya’da Kadın Hakları Savunuculuğu"

Kadınların sınırdaki bekleyişi sürüyor. (bianet, İMC)