Kadınlar Geliyor Zılgıtlarla

Her yeni doğan güneş çoğalıyor kadınlar, büyüyorlar.

Mücadelenin farklı yerlerinden gelen farklı renkteki kadınlar, 24 Haziran’a gümbür gümbür geliyorlar.

Mücadele ve özgürlük iddiaları çok büyük, daha da bilinçlenip, daha da örgütlenip yan yana geliyorlar. Omuz omuza…

Faşizmi, panzehiri olan demokrasi ile yenme kararlılığı olan kadınlar geliyor.

Kadınlar, var oldukları her yerde kendi iradeleriyle faşizmin üzerine üzerine geliyor.

Çok yol kat edildi, çok başarı elde edildi. Ancak yetmiyor.

Hem kadınların hem de partilerinin önünde aşılması gereken bir barajları var!

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve Filiz Kerestecioğlu, halen tutukluluğu devam eden DTK Eş Başkanı Leyla Güven geliyor.

Kadınların siyasal aktörler olarak kamusal alana çıkışını kadınların gözünden, dilinden anlamaya çalışmak istiyorsak zılgıtlarla irade çoğaltan kadınları dinleyin.

Böylesi güçlü kadınların geçmişten beri siyasete katılmaları ile birlikte patriarkanın çözülüşüne tanıklık etmemiz tesadüf değil.

Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan Dilşat Canbaz, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir gibi; savaşın, çatışmaların en ağır yükünü taşıyan ve yeni mücadelelere de “Em li vir in!” , “Em Dikarin” diyecek Serpil Kemalbay gibi yürekli kadınlar geliyor.

Kadın özgürlüğünün toplum özgürlüğü ile paralel olarak ilerlediğini görmek veya anlamak bu kadar zor olmamalı.

Ülkedeki çatışmalı süreçlerin, kaos ortamının yaşandığı süreçlerde mücadelelerini bırakmayan, aksine daha da güçlenen kadınların HDP içerisinde yan yana yer alması ve mücadele ederken cinsiyet eşitlikçi toplumsal ve politik inşa, dikkatleri HDP’nin cinsiyet eşitlikçi yapısına, kadınların politikaya aktif katılımlarına yöneltiyor.

Uzun lafın kısası;

Sur’da, göçük altında kalmış, kurtarılması için devletin seferber olduğu depremzedelerden çok daha ağır bir ‘deprem’ geçiren Remziye Tosun, SES eski temsilcisi Saliha Aydeniz, önceki dönem Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve daha çoğu HDP adayı olan yüreği güzel kadınlar diyor ki; “Kadınlarla birlikte Parlamentoyu da bir kadın parlamentosuna dönüştüreceğiz.”

Haydi, dönüşüme, değişime…

Bu düzen sizle değişir.

YORUM EKLE

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >