Türkiye ve Kürdistan kentlerinden Diyarbakır'a gelen Alevi kadınlar, Sur'daki direnişe ortak olmak için, "Semahımız direnişe selam, zulme isyandır" şiarıyla Sur İskenderpaşa'da semaha durdu.

Eylem sırasında mahallede şiddetli bombardıman yaşandı.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) üyesi kadınlar, 33'üncü gününe giren Sur direnişine destek olmak, devletin sıkıyönetim uygulamaları ile sivil katliamlarını protesto etmek için Diyarbakır'a geldi.

İlk olarak Diyarbakır Cemevi'ni ziyaret eden kadınlar, buradan Sur Belediyesi'ne geçti. Alevi kadınları, HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Besime Gonca, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek ve KJA aktivistleri karşıladı.

Sur Belediyesi'nden yürüyüşe geçen kadınlar İskenderpaşa Mahallesi Meclisi'ni ziyaret etti. Mahalle meclisinde ilk olarak kadınlar lokma dağıttı. Daha sonra kadınlar Sur'daki direnişe destek için Alevi deyişleri ile semaha durdu. Semahın ardından, "Semahımız direnişe selam, zulme isyandır" pankartını açan kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi.

'BU KATLİAMA MARAŞ’TAN SİVASTAN TANIĞIZ'

Demokratik Alevi Dernekleri adına açıklama yapan Derviş Cemal Ocağı Anası Menşure Doğan, "Biz susarak bu zulme sessiz kalmayacağız. Kürt halkının onurlu mücadelesine ortak olacağız" dedi.

Kürdistan'da insan hak ve özgürlüklerinin ayaklar altına alındığına, 3 aylık bebekten 80 yaşındaki dedelere kadar yüzlerce insan öldürüldüğüne dikkat çeken Doğan, "Biz Alevi kadınlar olarak bu zulmün önünde duracağız. Yaşatılan bu katliama Maraş'tan Sivas'tan tanığız. Acılarımız tazedir. Yeni acılar yaşamamak için direnmeliyiz. Bu zulümlere karşı direnen Kürt kadınının mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Kürt halkının mücadelesi kendi varlığını sürdürmenin mücadelesidir. Biz bunun çok iyi farkındayız. Biz susarak bu zulme sessiz kalmayacağız. Kürt halkının onurlu mücadelesine ortak olacağız. Susmayacağız, sessiz kalmayacağız" diye konuştu.

Açıklamanın devam ettiği sırada İskenderpaşa Mahallesi'nden şiddetli patlama sesleri duyuldu. Patlamalar her geçen dakika şiddetlenirken, Alevi kadınlar mahalle meclisi binasında bir süre bekledikten sonra mahalleden ayrıldı. (DİHA)