Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından kadınların Türkiye'de yaptığı protesto eylemleri sürüyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Afganistan Başkonsolosluğu önünde toplandı. 'Taliban ve destekçileri yeryüzünden silinecek, kadınlar laiklikle yaşayacak' pankartı açan kadınlar, sık sık 'Asla yalnız yürümeyeceksin' ve 'Laiklik için direneceğiz' sloganları attı.

Burada bir açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Afganistan'daki kadınların yalnız olmadığını, onlar için mücadele edeceklerini söyledi. Ataselim, şöyle konuştu:

"Afganistan’daki kadınlar asla yalnız yürümeyecek. Onların yaşadığı güçlüğü, burka giymedikleri için öldürüldüklerini; çalışma, eğitim alma haklarının, yaşam haklarının elinden alındığını biliyoruz. Yalnız olmadıklarını, bu topraklarda eşit ve özgür yaşamak için mücadele eden kadınlar olarak iletmek istiyoruz. Bunu yaratanın emperyalist politikalar olduğunu biliyoruz. Savaş siyaseti olduğunu biliyoruz. Bu zulme karşı sonuna kadar hep birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz.

'BU ZULÜM BİZE UZAK DEĞİL'

"Cumhurbaşkanın ‘Taliban’nın görüşlerine yakınız, görüşebiliriz’ demesi aslında bir itiraftır. Bu itirafı, Türkiye’de yaşayan bütün halkların, kadınların, LGBTQ+’ların gördüğünün farkındayız. Buna karşı mücadele edeceğiz. Dünyanın her yerinde kadınların yaşadıkları güçlükler, Afganistan’da yaşayan kadınların, LGBTQ+ların, halkların yaşadığı zulüm bize uzak değil ve bizi doğrudan ilgilendiriyor. Kaderimiz birbirine bağlı. Emperyalist politikalara karşı, sömürü ilişkilerine karşı, erkek egemenliğine karşı dünyanın bütün kadınları ile birlikte ortak geleceğimiz için direnmeye, eşit ve özgür yaşamak için mücadeleye devam edeceğiz."

'O ANLAYIŞLA HİÇBİR ORTAK NOKTAMIZ OLAMAZ'

Cumhurbaşkanı ‘Yakınız, görüşebiliriz’ diyor ya bizim, burada yaşayan halkların, kadınların, ezilenlerin, Taliban ile hiçbir yakınlığımız yok, olamaz. O anlayışla hiçbir ortak noktamız yok, olamaz. Bizim yakınlığımız, başta Afganistan’da yaşanan, o namluların karşısında bile direnmeye çalışan kadınlarla yakınız. Mücadelemiz ortak. Kaderimiz ortak. Yaşadığımız zulüm ortak, mücadelemiz de ortak olmalı."