Yargı bu kez 'tecavüz edileni' korudu

Mahkeme kendisine tecavüz edeni öldüren kadın için 'meşru müdafaa yapmış' dedi...

Yargı bu kez 'tecavüz edileni' korudu

Gaziantep’te, kendisine silah zoruyla tecavüz eden ve bunu sürdüren Ali Kalkan'ı bıçaklayarak öldürdüğü için hakkında ömür boyu hapis istemiyle dava açılan 43 yaşındaki Nafiye K, beraat etti.  Kararın gerekçesinde 'Başka çaresi kalmadığı'na hükmedildi.

OLAY

21 Kasım 2011’de Antep Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde meydana gelen olayda, otobüsle Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nden gelen Maraşlı Ali Kalkan’ı sırtından iki bıçak darbesiyle öldüren Nafiye K. isimli kadın bir taksiye binerek kaçtı.

Saklandığı evde yakalanıp tutuklanan Nafiye K. hakkında 'Tasarlayarak adam öldürme’ suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Antep 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık Nafiye K., maktulün kendisine önce silah zoruyla tecavüz ettiğini, birkaç kez ailesiyle yer değiştirip, başka kentlere taşınmalarına rağmen yine kendisini bulup tehditle tecavüz ettiğini söyledi.

ŞİKAYETLERİ ARAŞTIRILDI

Cinsel saldırılarla ilgili defalarca polise ve savcılıklara şikayet dilekçesi vermesine rağmen korunmamaktan yakınan Nafiye K.’nin bu iddiası araştırıldı. Sanığın öne sürdüğü yer ve zamanlarda şikayetleri olduğu, adı geçen polis merkezleri Cumhuriyet başsavcılıklarından gelen yanıtlarla doğrulandı.

YİNE TECAVÜZE YELTENDİ

Nafiye K. mahkemede verdiği ifadesinde, ölen Ali Kalkan’ın son olarak kendisini telefonla arayarak tehdit ettiğini, konuşmak üzere Antep Otogarı’na çağırdığını, çaresiz kalıp gittiğini, yine tecavüze yeltendiği için koruma amaçlı yanında taşıdığı bıçakla vurup, kaçtığını savundu. Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden verilen raporda da Nafiye K.’ya akıl zayıflığı teşhisi konulduğu kaydedildi.

MAHKEME BERAATINE KARAR VERDİ

Antep 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Eylül 2012’deki duruşmada yaklaşık bir yıl tutuklu kalan Nafiye K.’nın, eldeki bulgu ve yazışmalara göre nefsi müdafaada bulunduğuna kanat getirip, beraatına hükmetti.

Mahkemenin gerekçeli kararında, sanığın, mevcut akıl sağlığına rağmen uzun süre maktul Ali Kalkan’dan kaçmaya çalıştığı, son olarak yaşadığı yeri değiştirdiği belirtilip, şu değerlendirmede bulunuldu:

MEŞRU MÜDAFA KAPSAMINDA

"Maktulün cinsel saldırıları ve cinsel saldırı tehditleri nedeniyle kolluk ve Cumhuriyet Savcılıklarına şikayetlerde bulunmayı akıl etmiş, fakat bu başvurularından herhangi bir sonuç alınmamıştır. Artık tüm başvuruları sonuçsuz kalan sanığın, kendisini tekrarı muhakkak olan cinsel saldırı tehlikesinden korumak için başka bir çaresinin kalmadığının kabulü gerekecektir. Sanığın kendisine yönelik saldırılara karşılık yapmış olduğu başvuruların sonuçsuz kalması, tüm yer değişikliklerine karşılık maktulden ve cinsel taciz saldırılarından kurtulamayacağı, bu saldırıların muhakkak tekrarlanacağı, saldırılardan başka şekilde kurtulma seçeneği kalmadığı yönünde, mevcut akıl zayıflığı birlikte değerlendirildiğinde; makul, haklı ve kabul edilebilir tehlike altında olduğuna inanan sanığın, tehditle kendisini çağıran maktulü iki kez bıçaklama şeklinde gerçekleşen eyleminde meşru müdafaa kapsamında hareket ettiğinin kabulü gerekecektir."

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2013, 13:00
YORUM EKLE