Üniversite'de not şantajıyla cinsel istismar

Hakkâri Üniversitesi’nde tehdit zoruyla kadın öğrencileri cinsel ilişkiye zorlayan ve aralarında akademisyenlerin de olduğu çete yakalandı…

Üniversite'de not şantajıyla cinsel istismar

Hakkâri Emniyeti, Hakkari Üniversitesi’nde çalışan öğretim görevlileri ile idari personelin de aralarında olduğu bazı kişilerin, kadın öğrencileri notla tehdit ederek cinsel ilişkiye zorladıkları ihbarı üzerine harekete geçti. Polis, Hakkâri Cumhuriyet Savcılığı’nın koordinesinde mayıs ayında başlatılan soruşturma kapsamında şüphelilere yönelik yaklaşık 6 ay boyunca teknik ve fiziki takip gerçekleştirdi. Soruşturmasını tamamlayan polis önceki gün operasyon için düğmeye bastı.

OKULDAN ATMAKLA TEHDİT ETTİLER

Milliyet'ten Sertaç Koç'un haberine göre; operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında öğretim görevlileri İ.Y., H.Y., R.Y., Ö.G. ile bir daire başkanı ve bazı öğrencilerin de bulunduğu öğrenilirken bir şüphelinin de arandığı belirtildi. Şüphelilerin belirledikleri kadın öğrencileri düşük not vermekle tehdit ederek kendileriyle cinsel ilişkiye girmeye zorladıkları ve kendilerine karşı koyanları da okulda barındırmamakla tehdit ettikleri iddia edildi. Şüphelilerin mağdur ettikleri kadın öğrencilere, çevrelerindeki diğer arkadaşlarının da kendileriyle cinsel ilişkiye girmelerini sağlamaları konusunda baskı kurdukları öne sürüldü.

MAĞDUR ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR

Şüphelilerin, kendileri ile ilişkiye geçen öğrencilere maddi menfaat karşılığında geçer not verdikleri ve ayrıca öğrencileri, üniversite dışında çevrelerindeki diğer kişilerle de cinsel ilişkiye girmeye zorladıkları iddia edildi. Bu yolla 20’ye yakın öğrencinin mağdur edildiği belirtilirken, operasyonun ardından emniyete başvuran öğrenci sayısının arttığı da ifade edildi.

Şüphelilerin, düşük not vermekle tehdit ettikleri öğrencilerle cinsel ilişki kurmak için şehir merkezinde bir daire kiraladıkları ve dairenin masraflarının da ortak karşılandığı kaydedildi.

CİNSEL SALDIRI VE CİNSEL İSTİSMAR

Emniyette sorguları süren şüphelilerin buradaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi. Şüphelilerin “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak”, “cinsel saldırı ve istismar”, “rüşvet”, “fuhuş” suçlamalarıyla sorgulandıkları öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 10:05
YORUM EKLE