Tecavüzcüsünü öldüren kadına kürtaj yapılmayacak

Mahkeme, ‘kürtaj yapılamayacağına’ karar verdi…

Tecavüzcüsünü öldüren kadına kürtaj yapılmayacak

YALVAÇ - Koruyaka Köyü’nde 2 çocuk annesi 26 yaşındaki N. Y., silah zoruyla kendisine tecavüz edip hamile bıraktığını iddia ettiği 2 çocuk babası 35 yaşındaki Nurettin Gider’i 28 Ağustos’ta saat 22.00’de av tüfeğiyle vurup öldürdü. N. Y. daha sonra Nurettin Gider’in başını bıçakla keserek çuvala koydu ve köy meydananına getirdi. Burada "İşte namusumla oynayanın kellesi" diye bağıran N. Y., Nurettin Gider’in kesik başını köy meydanına attı. Olayın ardından jandarma tarafından gözaltına alınan N. Y., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Isparta Kapalı- Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan N. Y., mahkemede verdiği ifadede, "Ölsem bile bu çocuğu doğurmayacağım" dedi. Normal şartlarda kürtajın 10 haftayla sınırlı olduğu Türkiye ’de, 5 aylık (20 hafta) hamile olduğunu söyleyen N. Y.’nin kürtaj olup olamayacağı tartışma yarattı. N. Y.’nin çocuğu istemediğini beyan etmesi üzerine avukatı ’Çocuk Düşürtme, Düşürme veya Kısırlaştırma’ ile ilgili Türk Ceza Kanunu’nun 99’uncu maddesinin işletilmesini talep etti. Maddeye göre, kadının mağduru olduğu bir suç sonucu gebe kalması halinde gebelik 20 haftaya kadar sonlandırılabiliyor.

BEBEK 29 HAFTALIK
Mahkeme bunun üzerine N. Y.’yi Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etti. Muayene edilen N. Y.’nin 29 haftalık hamile olduğu belirlendi. Hastaneden Yalvaç Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilen raporda gebeliğin 29’uncu haftaya girdiği, bu nedenle hamileliğin sonlandırılamayacağı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan N. Y.’nin avukatı Halil Hilmi Tütüncü, müvekkilinin hiçbir şekilde çocuğu doğurmak istemediğini söyledi. N. Y.’nin yaşadığı olaylar nedeniyle ruh sağlığının bozulduğunu anlatan avukat Tütüncü, mahkemeden N. Y.’nin ruh sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesini talep ettiklerini, önümüzdeki günlerde Adli Tıp Kurumu ’na sevk edileceğini söyledi.

KANUN NE DİYOR?
TCK’nın 99/6 maddesi ’Kadının mağdur olduğu bir suç sonucunda gebe kalması halinde süresi 20 haftadan fazla olmamak ve kadının rızası olmak koşuluyla gebeliği sona erdirene ceza verilmez. Ancak bunun için gebeliğin uzman hekimler tarafından hastane ortamında sona erdirilmesi gerekiyor’ derken, aynı kanunun 2’nci maddesi, ’Tıbbi zorunluluk bulunmadığı halde rızaya dayalı olma bile gebelik süresi 10 haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası, bu durumda çocuğunun düşürtülmesine rıza gösteren kadın hakkında 1 yıla kadar hapis ve adli para cezası öngörülür’ şeklinde düzenlenmiş.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2012, 09:26
YORUM EKLE