Pervin Buldan: Kadınlar Twitter'ı erkeklerin elinden almalı

HDP Grup Başkan Vekili, bütün haberleri twitter üzerinden takip ettiğini söylüyor, kadınların daha fazla twitter kullanması gerektiğini blirtti

Pervin Buldan: Kadınlar Twitter'ı erkeklerin elinden almalı

HDP Grup Başkanvekili Buldan, erkeklerin Twittır’ı kullandığını belirterek, kadınların daha fazla twitter kullanması gerektiğini söyledi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Twitter kullanımına ilişkin HDP Sosyal Medya Birimi’nin sorularını yanıtladı.

Twitter’ın çıkmasından iki yıl sonra kullanmaya başladığını söyleyen Buldan, Twitter’ın şu anda erkeklerin elinde oluğunu belirerek kadınlara daha fazla Twitter kullanma çağrısı yaptı.

Buldan’ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Twitter’ı ne zaman kullanmaya başladınız?
Twitter çıktıktan yaklaşık iki yıl sonra. Bu süre boyunca dışarıdan gözledim diyebilirim. Sonra kullanmam gerektiğine karar verdim ve yaklaşık üç yıldır kullanıyorum.

“Kullanmam gerektiğine karar verdim” dediniz. Size bunu düşündürten şey neydi?
Kullanıcılar arasında çok yaygın, iyi bir iletişim aracı olduğu yönünde düşünceler fikirler ve söylemlere tanıklık ettim. Dolayısıyla aslında siyaset yapan herkesin Twitter kullanması gerektiği bilinci oluştu. Çünkü kitlelere ulaşmak açısından Twitter’ın önemli bir sosyal medya aracı olduğu kanısına vardım.

Twitter’ı ne sıklıkta kullanıyorsunuz?
Telefon elimde olduğu sürece mutlaka bir göz atıyorum. Bu da bir saati geçmiyor. Bir saat dilimi içerisinde 5-6 sefer baktığım da oluyor. Hemen hemen tüm haberleri Twitter’dan takip ediyorum. Çünkü bizim, zaman kısıtlılığımız olduğundan televizyon izleme olanağımız pek olmuyor. Dolayısıyla tüm haberleri, gelişmeleri, son dakikaları, flaş haberleri, hepsini Twitter’dan takip ediyorum.

Hesabınızı bizzat siz mi kullanıyorsunuz?
Evet, kendim kullanıyorum. Kendi parmaklarımla. (Gülüyor.) Twitter’ı telefondan kullanıyorum, tablet ya da bilgisayardan değil.

Hesabınızın hacklendiği bir dönem olmuştu. Birkaç gün boyunca hesabınızı kaptırmıştınız.
A evet. Bir link geldi. Linki açtım ve anında gitti zaten hesap. Çünkü hackleyenler genelde o yöntemi kullanıyor, bir link gönderiyorlar. O linki açıp şifreni girdiğin zaman da hesap gidiyor elinden. Ben de aynı tuzağa düştüm, hesabım hacklendi. Ama iki gün boyunca hesabımı açtırmak için gece bile uyumadım, düşünün yani. Sürekli odamda seri bir iletişim halinde Twitter hesabımı geri alabilmek için çaba sarf ettim, sağ olsunlar grup danışmanları arkadaşlarım sayesinde hesabıma kavuştum.

Size çok sayıda negatif yorum, hatta hakaretler de geliyordur. Bu sizde nasıl bir etki yaratıyor?
Eğer sosyal medyayı kullanıyorsanız, Twitter’ı kullanıyorsanız, sizin burada seveniniz de var sevmeyeniniz de var. Bütün bunlara açık olarak, bunları göze alarak yaptığınız bilinçli bir şey. Dolayısıyla hem eleştirileri rahatlıkla kaldırabiliyorum. Çok yoğun eleştiriler de alıyorum Twitter üzerinden. Yaptığım açıklamalar, gittiğim bir yerdeki söylediğim bir şey ya da tavrımdan dolayı eleştiriler ama aynı zamanda övgüler de alıyorum. Bunları eşitlediğim zaman bende olumsuz, negatif herhangi bir şey kalmıyor.

Aklınızda kalan bir tweetinizi, takipleştiğiniz ilginç bir kişiyi sorsak?
Favorim Yılmaz Gedik. Ben bir yere gitmeden o benden önce gidiyor adeta ve benim çektiğim tüm fotoğraflar anında Yılmaz Gedik üzerinden yayılıyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Yılmaz Gedik sadece benimle ilgili değil, tüm siyasetçileri takip eden genç bir arkadaşımız. Kendisini yakından tanıma fırsatı da buldum. Öğrenci bir arkadaşımız. Hemen hemen tüm siyasetçilerle ilgili haberleri, yayınlanan fotoğrafları anında retweet eden, yeniden kullanan biri. Dolayısıyla siyasetçileri takip etmek isteyen, aslında önce Yılmaz Gedik’i takip etmeli.

Yılmaz Gedik aslında var olan birisi yani?
Tabi tabi, tanıştım ben. Yaşayan biri. 

Twittercılara mesajınızı sorsak?
Bence Twitter’ı kadınlar daha yaygın kullanmalı. Daha çok erkekler tarafından kullanılıyor, gördüğüm takip ettiğim kadarıyla. Kadınlar daha az kullanıyor. Dolayısıyla ben kadınlara çağrı yapmak istiyorum. Özellikle kadın siyasetçilerin yaygın kullanmaları gerektiğini düşünüyorum. Twitter’ı kadınlar, erkeklerin elinden almalı. Şu anda Twitter erkeklerin elinde.

(İMCTV)

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 11:22
YORUM EKLE