Öcalan: Barış kadın işidir!

Abdullah Öcalan, BDP Kadın Meclisi'e bir mesaj gönderdi...

Öcalan: Barış kadın işidir!

PKK lideri Abdullah Öcalan, BDP Kadın Meclisi’nin 2. Olağan Kongresi’ne ’21. Yüzyıl Kadın Devrimi Olacak’ başlıklı bir mesaj gönderdi.

Mesajında, "Kadınların daha doğmadan erkeklerin karıları olmak yerine, halkın, sevginin, güzelliğin kadını olmaları gerekir," diyen Öcalan, "Benim için kadın özgürlüğü topraktan, kültürden daha önemlidir. Kadınlara özgür bir yaşam yaratmak için uğraştım, uğraşıyorum," dedi.

"SİZİN YERİNİZ SADECE EVİNİZ DEĞİL, SİZ HER YERDE OLMALISINIZ"

Öcalan kadınlara şu çağrıda bulundu:

"İradeniz dışında evliliklere izin vermemelisiniz. Kimsenin sizi mal gibi satmasına izin vermemelisiniz. Sizin yeriniz sadece eviniz değil. Siz her yerde olmalısınız, söz sahibi olmalısınız, her yerde kadınlar konuşmalı.  Kadın özgürlükçüsü olmak lazım. Kadına biçim vermeyi ahlaksızlık sayıyorum. Kadının xwedası gerekir. XWEDA kendi kendini doğurmadır. Özgür kadın bir güneş gibi doğar. Jin, Jiyan kelimeleri çok anlamlıdır. Kadınlar kudretli, özgür ve karar sahibi olmalıdır. Kadın değerli bir varlıktır. Jin, Jiyan kelimesi bunun için değerlidir."

"KADINSIZ YAŞAM OLMAZ AMA MEVCUT KADINLA DA YAŞANMAZ"

"Kadınsız yaşam olmaz ama mevcut kadınla da yaşanmaz tezimi koruyorum," diyen Öcalan, kadın temelli çalışmanın önemine dikkati çektiği yazısında, Fransa'da suikast sonucu öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız'ı hatırlattığı metninde, "Sakine’nin hayatı örnektir. Kadının özgürleşmesi Sakine’nin mücadelesidir. Sakine’nin hesabını sormalı, açığa çıkarmalısınız," dedi.

"BARIŞ KADIN İŞİDİR"

"Kadınların çektiği acılar en güzel yaşamı hak ettiriyor. Barış çabalarım onların özlemlerine yanıttır. Barış kadının en çok serpileceği bir dönemdir," diyen Öcalan, "Sürekli yoğun barış militanlığı yapılmalı. Kadının barış hareketine militan düzeyde katılması önemlidir. Barış ve demokrasi hareketlerine ilgi gösterin, öncülük edin, barış kadın işidir. Barış ve demokrasiye öncülük ederseniz militan bir kişilik yaratırsınız. Kadın insan haklarının ve demokratikleşmenin teminatıdır. Kadın eksenli olmayan gelişmeler başaramaz," diye belirttiği çağrısını, "Kadını özgür olmayan bir halk özgür olamaz. Kadın için sözümüz bitmedi," diye bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2013, 20:53
YORUM EKLE