Meclis artık kadınlara 'bayan' demeyecek

Meclis’in ilk gündem maddelerinden biri iç tüzük değişikliği olacak…

Meclis artık kadınlara 'bayan' demeyecek

Meclis'in 24. Dönem ikinci yasama yılında ilk gündem TBMM Genel Kurulu'nda kadınların pantolon yasağının ve mevzuatta kadınlar için kullanılan "bayan" sözcüğünün kaldırılması olacak.

Meclisin yeni yasama yılında ele alınması planlanan ilk teklif, AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ile Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül'ün, kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurulunda pantolon giyebilmesi için verdiği İçtüzük değişikliği olacak. Teklifte, İçtüzük'teki ''bayan'' ibaresinin de yaygın olarak kullanılan ve mevzuata uygun olan ''kadın'' ibaresiyle değiştirilmesi de yer alıyor. Teklif 4 Ekim günü görüşülecek.

Teklif, TBMM İçtüzüğü'nde ''kadınların tayyör'' giymesinin yanı sıra ''ceket ve pantolon giymesi''ne de imkan tanıyor. Teklifle, İçtüzüğün ''kıyafet'' başlıklı 56. maddesindeki ''bayanlar tayyör giyerler'' şeklindeki ifade, ''kadınlar tayyör ya da ceket ve pantolon giyerler'' şeklinde değiştiriliyor.

Teklifte, ayrıca İçtüzük'teki ''bayan'' ibaresinin de ''yaygın olarak kullanılan ve mevzuata uygun olan 'kadın' ibaresiyle değiştirilmesi'' de yer alıyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, teklifin ilk yasalaşacak düzenlemelerden biri olacağını belirterek, tüm grupların da desteği olduğunu söyledi.

Teklifin gerekçesinde, Genel Kurul çalışmalarının zaman zaman uzun ve yorucu olduğu, bu yorucu mesai içinde özellikle kadın milletvekillerinin daha rahat kıyafetlerle çalışmalara katılımın sağlanması yönündeki taleplere işaret edilerek, ''Son dönemde İçtüzük'teki kıyafete ilişkin hükümler, kadın hakları bağlamanda eleştiri konusu yapılmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda milletvekillerinin farklı kıyafet tercihlerinde bulunması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır'' denildi.

Gerekçede, kadın devlet memurlarının etek giyme zorunluluğunun mevzuat değişikliğiyle kaldırıldığı, kumaş pantolonla görevlerini yapabilmelerine imkan sağlandığı hatırlatılarak, teklifle kadın milletvekillerinin de ceket ve kumaş pantolon ile görevlerini yerine getirmelerine imkan tanındığı belirtildi.

Kadın vekilleri pantolon giyme yasağı CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in 12 Haziran seçimleri sonrası katıldığı ilk genel kurula etekle gitmesi sonrası konuşulmaya başlanmıştı. Geçirdiği kaza sonucu sol kol ve bacağını kaybeden Pavey, İçtüzük gereği Genel Kurul'a girerken etek giymiş ve takma bacağının görülmesinden rahatsızlık duyabileceği kaygısı doğmuştu. Ancak Pavey protez bacak görüntüsünden rahatsız olmadığını, kendisi nedeniyle İçtüzük'te bir değişiklik yapılmasını istemediğini açıklamıştı.

Diğer siyasi parti gruplarının da sıcak baktığı teklif, önce TBMM Anayasa Komisyonunda, hemen ardından da Genel Kurulda görüşülecek. (Bianet)

YORUM EKLE