LGBTİ ve kadın örgütlerinden ortak açıklama: 'Artık bir durun, öldürmeyin!'

113 kadın ve LGBTİ örgütü bir araya gelerek 'Barış için ısrar edeceğiz' dediler

LGBTİ ve kadın örgütlerinden ortak açıklama: 'Artık bir durun, öldürmeyin!'

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde bir araya gelen 113 kadın ve LGBTİ örgütü, savaşa karşı barış isteklerini duyurdu.

Açıklamayı Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’ndan Çiğdem Hacısoftaoğlu okudu.

3 kadın ve LGBTİ örgütü, Taksim Hill Otel’de yaptıkları basın toplantısında deklarasyon yayınladı.

imc tv'de yer alan habere göre, Hacısoftaoğlu’nun okuduğu ortak deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

‘BARIŞTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’       

“Biz bu ülkenin kadınları, barış istiyoruz. Savaşın, çatışmanın kıyıcılığını daha kaç kuşak yaşayacak? Telafisi olmayan bunca acıyla ne yapacağız?

“Seçime beş kala iktidarın ‘dondurduğunu’ ilan etmesiyle çözüm süreci ortadan kalktı. Savaş dili eskisinden de beter biçimde geri döndü. Kanı yerde kalmayacak dedikleriniz, bizim çocuklarımız. Feda edebileceğinizi söyledikleriniz, bizim çocuklarımız, bizim yakınlarımız. Öldürdükleriniz, bizim çocuklarımız.

“Nasıl bir Meclis, nasıl bir ülke istediğimizi oylarımızla anlattık. İrademiz hiçe sayıldı. Bombalamalar, yangınlar, misillemeler sardı etrafımızı. Bir ayda onlarca insanımız öldü. Onların yasını tutmak yerine yeni kayıpların korkusunu duyurdunuz. Biz seçimimizi savaştan yana yapmadık. Yürürlükteki antidemokratik hukuka bile uymayan bir olağanüstü hal rejimine oy vermedik. Ne bombalara, ne misillemelere ne infazlara ne de sabotajlara ihtiyacımız var.

“Biz kadınlar, bir savaş ve çatışma ortamını kabul etmeyeceğimizi buradan ilan ediyoruz. Silahlı, silahsız tüm taraflara ‘artık bir durun’ diyoruz. Haklı haksız tartışmasını bir kenara bırakarak, ‘o başladı, bu başladı’ demeden DURUN! Öldürmeye değil, yaşatmaya çalışın! Biz kadınlar ölümün değil, yaşamın tarafındayız. Silahları susturun! Diyalog ve müzakereler başlasın! Demokratik çözüm yolları hayata geçirilsin! Ki barışa dair umudumuz, beklentimiz hayat bulabilsin. Barış için gerçek adımlar atılsın ki bu ülkenin çocuklarının bir geleceği olabilsin.

“Biz kadınlar barıştan asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir savaş çığırtkanlığına, kışkırtıcılığına prim vermeyeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki ayrımcılığın ortadan kalkması, adaletin tesis edilebilmesi hepimiz için eşit ve özgür bir yaşam, ancak barış ortamında mümkündür. Biz, yok sayılmanın, yok edilmenin anlamını hayatlarımızdan, verdiğimiz mücadeleden iyi biliriz. Barış için ısrar edeceğiz.”

İMZACILAR 

Adalar Vakfı Kadın Çalışma Grubu, Adalet Eşitlik ve Özgürlük İçin Kadın Grubu, Adana Kadın Da(ya)nışma ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM), Adıyaman Kadın Yaşam Dernegi/ AKAYDER, Ankara Feminist Kolektif, Antakya Yeşilpınar Kadınları Yardımlaşma Dayanışma Derneği, Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Ataşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi, Avrupa Kadın Lobisi Türkiye Koordinasyonu (AKL TK), Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Bağımsız Kadın Derneği (Mersin), Barış için Kadın Akademisyenler, Barış İçin Kadın Girişimi, Batman Selis Kadın Danışmanlık Merkezi, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD), Çukurova Kent Konseyi Kadın Meclisi, Didim Kibele Kadın Derneği, DİSK/Genel-iş İstanbul Kadın Komisyonu, Engelli Kadın Derneği (ENG-KAD), Erktolia, Erzincan Katre Kadın Oluşumu, Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu, Ev Hanımları Dayanışma ve Kalkındırma Derneği/ EVKAD, Femin & Art Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği Genel Merkez ve Şubeleri, Filmmor, Gündem Çocuk Derneği Kadın Grubu, Günebakan Kadın Derneği, Hevi Lgbti Derneği, İHD İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu, İHD Kadın Sekreterliği, İstanbul Feminist Kolektif, İstanbul Lgbti Dayanışma Derneği, İzmir Amargi, İzmir Çiğli Kadın Emeğini Değerlendirme Dayanışma ve Kültür Evi Derneği (ÇEKEV), İzmir Kadın Dayanışma Derneği, KA.DER Ankara, KA.DER İzmir, Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadın Çalışmaları Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Kadın Eğitim ve İstihdam Derneği (KEİD), Kadın Emeği Kolektifi, Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) Platformu, Kadın Girişimciler Derneği (Kagider), Kadın Yazarlar Derneği, Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği, Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi, Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği, Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), KAMER Vakfı Diyarbakır Merkez, Kaos GL, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, Karya Kadın Derneği, Kayseri Kadın Dayanışma Derneği, KESK Kadın Meclisi, Kırmızı Biber Derneği, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Lambdaistanbul Lgbti Dayanışma Derneği, Mavigöl Kadın Derneği, Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Muğla Kadın Dayanışma Grubu, Muş Kadın Çatısı, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi, Petrol-İş Kadın Dergisi, Sosyalist Feminist Kolektif, SPoD Lgbti, TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu, Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği (TODAP) Kadın Komisyonu, Türk Kadınlar Birliği, Türk Tabipleri Birliği Kadın Hekimlik Kadın Sağlığı Kolu, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Van Kadın Derneği/ VAKAD, Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (Yaka Koop), Yaşamevi Kadın Kooperatifi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 20:38

YORUM EKLE
YORUMLAR
Apocu
Apocu - 5 yıl Önce

Kuran da LGBT lilerin hangi azapla muamele gordukleri yazili yani biz kurtlerin ne isi olur bu lgbt ile lutfen bizi bunlara ayni yerde toplamayin pkk ve hdp liler

dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

harpten beslenmek istiyenler kendi evlatlarini atsinlar en öne tabi yiyosa

SIRADAKİ HABER