Konak Belediyesi, şiddet uygulayan kocanın maaşını eşine verecek

İzmir'in Konak Belediyesi, toplu iş sözleşmesine, kadına şiddetle ilgili özel madde ekletti

Konak Belediyesi, şiddet uygulayan kocanın maaşını eşine verecek

İzmir'in merkez ilçesi Konak'ın belediye başkanı Sema Pekdaş, belediyenin şirketinde çalışan personelin toplu iş sözleşmesine, kadına şiddetle ilgili özel madde ekletti. İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre, eşine şiddet uygulayan personelin maaşı, 6 ay boyunca eşine verilecek.

Pekdaş, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada belediyenin şirketi Merbel'de çalışanları ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin kısa süre önce imzalandığını, sözleşmede ekonomik maddeler kadar  sosyal maddelerin de gündeme geldiğini aktardı.

Sözleşmede kadını destekleyecek, kadına yönelik şiddetin önlenmesine yardımcı olacak konuların yer alması için işçi sendikasıyla görüştüğünü, karşılıklı olarak fikir birliğiyle ilgili maddeleri onayladıklarını anlatan Pekdaş, "Bunlardan birisi eşine şiddet uygulayan çalışanın maaşının altı ay boyunca kendisine değil, eşine ödenmesi hakkında. Çünkü şiddetti önlemenin en iyi yollarından birisi de şiddet uygulayanın mağdur edilmesini sağlamak ve bunun bir bedeli olduğunu görmesini sağlamak. Böyle yaptırımların olması şiddetten vazgeçmeyi sağlayacaktır" diye konuştu.

Erkek çalışanların eşlerinin, belediyenin kadın ve aile hizmetleri müdürlüğüne eşinden şiddet gördüğü yönünde başvuru yapması halinde kendisine avukat ve psikolog hizmeti sağlayacakları bilgisini veren Pekdaş, şiddet uygulandığının tespiti üzerine personele "Toplu iş sözleşmesinin ilgili maddesi gereğince 6 ay boyunca ücretini eşine ödeyeceğiz" diyeceklerini, maaşı kadının hesabına yatıracaklarını söyledi.

MUTFAK YARDIMI DA KADINA

Sözleşmeye göre, çalışanlara her ay ödenen mutfak yardımı da kadınlara teslim edilecek. Kadın personelin kendisine verilecek mutfak yardımı, erkek personelde ise evliyse eşinin, bekarsa annesinin hesabına yatırılacak.

Belediye başkanı Pekdaş, "Bu da sözleşmeye benim isteğimle giren bir madde. Ailenin ekonomisini, mutfağın gereklerini bilen kadın. Gıda yardımımız 400 lira civarında. Her ay o parayla kadın mutfağı döndürür" dedi.

Kadınların ve gençlerin sosyal ve kültürel etkinliklere daha çok katılımının kadının, gençlerin toplumdaki rolünü güçlendireceğine inandığını dile getiren Pekdaş, "Bu bilinçle her bir çalışanın maaşından beş lira kesiyoruz, beş lira da iş veren ödüyor, çalışanların eşleri ve çocukları için. Biriken bu para  çalışanın eşi ve çocuklarının sosyal ve kültürel faaliyetleri için harcanacak" ifadelerini kullandı. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2015, 22:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER