Kadınlar seferber olup '#FerideNerede?' diye sordu, Feride kurtarıldı

Polisin 'rızası var' diyerek kaçırılma olayına kayıtsız kalmasını protesto eden kadınların eylem birliği ile polisin dikkatini çekmeyi başardı, erkeklerce kaçırılan Feride Adana'da bulundu

Kadınlar seferber olup '#FerideNerede?' diye sordu, Feride kurtarıldı

Sosyal medyada #FerideNerede etiketiyle dün akşam başlatılan kampanyayla üniversite öğrencisi Feride’nin Muğla’da kaçırıldığını duyuran Üniversiteli Kadın Kolektifi, polisin dikkatini çekmeyi başararak Feride’nin bulunmasını sağladı.

Muğla’da Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden bir kadın 18 Haziran Perşembe günü akşam saatlerinde evine giderken kendisini uzun süredir taciz ettiği bilinen bir erkek (Ahmet A.) ve onun dört arkadaşı tarafından kaçırıldı.

Kaçırılan kadın mesaj atarak yardım talep etti. Ancak kadının arkadaşları polise gidip yardım talebinde bulununca geri çevrildi.

POLİS KADINLARI DEĞİL SALDIRGANI DİNLEDİ

Polise başvuran üniversiteli kadınlar ifade verdi ancak polis şikayetçiler birinci derece yakın olmadığı için işlem başlatmayı reddetti. Ayrıca saldırgan, genç kadını zorlayarak telefonda “kendi isteğiyle gittiğini” söylettirdi.

Üniversiteli kadınlar ise, saldırganın yanında rahat konuşması mümkün olmayan arkadaşlarının cep telefonuna “kurtarın beni, polise gidin” vb mesajlar attığını belirterek, olayın zorla kaçırma olduğunda ısrar etti.

Muğla Emniyeti’nin üniversiteli kadının arkadaşlarının beyanını dikkate almaması üzerine CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Muğla milletvekilleri araya girdi.

KADINLAR SEFERBER OLDU

Saldırganın kimliği bilinmesine, kadının arkadaşları kaçırılma anının görüntülerine ulaşmalarına rağmen polis duruma müdahale etmemekte ısrar etti. Feride’den uzun süre haber alınamaması üzerine kadınlar #FerideNerede etiketiyle sosyal medyada kampanya başlattı.

Olay üzerine açıklama yapan Üniversiteli Kadın Kolektifi, saldırganın kimliğinin, olayın bir kaçırılma olduğunun bilinmesine rağmen duruma müdahale edilmemesini protesto etti. İlerleyen saatlerde de ülke çapında hızla eylem çağrıları yapıldı.

FERİDE BULUNDU

Sendika.Org'un haberine göre, kadınların başlattığı seferberlik sonuç verdi ve teknik takip sonucu Feride’yi kaçıran şahısların Adana’da gittikleri adres tespit edildi. Jandarma ekiplerinin olay yerine gitmesinin ardından Feride ve Feride’yi kaçıranlara ulaşıldı.

Gece 3.30 itibariyle Feride’nin sağlık durumunun iyi olduğu, Ahmet A. ve kaçırma olayına karışan şahıslardan biriyle birlikte ifade için Tufanbeyli Jandarma Karakolu’na götürüldüğü, Feride’nin arkadaşları, ailesi, avukatlar ve kadın örgütlerinin de harekete geçtiği öğrenildi. Feride’nin karakoldaki ilk sözü “Beni zorla kaçırdılar” oldu.

Ahmet A. ve onunla birlikte Adana’ya gelen bir arkadaşı gözaltına alınırken, kaçırma olayına katılan diğer üç kişinin Adana’ya gelmeden ayrıldığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2015, 10:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER