Kadınlar 14 ilde 'barışa ihtiyacım var' diyerek sokaklara çıktı

Kadınlar Türkiye’nin 14 dört yerinde barış için eş zamanlı eylem düzenledi

Kadınlar 14 ilde 'barışa ihtiyacım var' diyerek sokaklara çıktı

Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar 14 ilde “barışa ihtiyacım var” diyerek eş zamanlı eylem düzenledi.

Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla biraraya gelen kadınlar Türkiye’nin 14 dört yerinde barış için İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Dersim, Adana, Eskişehir, Bodrum, Mersin, Muş, Van, Iğdır, Mardin, Antakya ve Bursa gibi kentlerde düzenlenen eylemlerde “barışa ihtiyacım var” dediler.

İstanbul’da kadınlar Kadıköy Boğa Heykeli önünde toplanarak “barış” yazılı pankartla Rıhtım’a yürüdü.

Kadınlar ayrıca, 6 Eylül Pazar saat 17’de Barış Bloku’nun çağrısıyla Bakırköy Halk Pazarında gerçekleşecek barış mitingine çağrı yaptı.

Sosyal medyada da #BarışaİhtiyacımVar hashtag’iyle paylaşımlarda bulunuldu.

Barış İçin Kadın Girişimi çağrısında şunları ifade etmişti:

“Bu savaşta ölmeyi de, yakınlarımızı kaybetmeyi ve bunu sineye çekmeyi de, sonucunda artan şiddetin, nefretin kinin hedefi olmayı da reddediyoruz. İşte bu yüzden, #BarışaİhtiyacımVar demek için, 5 Eylül’de ülkenin her yanında biz kadınlar bir araya geliyoruz, sokaklardayız, silahların susması ve bir an önce çatışmasızlık koşullarının sağlanarak demokratik çözüm ve barış sürecine geri dönülmesi için ses çıkarıyoruz!

“5 Eylül’de biz kadınlar barış kurdelelerimizle her tarafta aynı anda nöbette olacağız. Gelin, hep birlikte tüm kadınları sokaklara çağıralım. “#BarışaİhtiyacımVar  çünkü…” diyerek niçin barışa ihtiyacımız olduğunu, nasıl bir barış istediğimizi anlatalım.

“Her yerde cenazelerden “bu savaş bizim savaşımız değil,” sesleri yükselirken, acılar ve savaşa karşı mücadele ortaklaşırken biz de barışa ihtiyacımız olduğu için 5 Eylül’de sokaklardayız diyelim!” (imc tv)

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2015, 20:40
YORUM EKLE