Kadınlar 14 ilde barış için alanlara çıktı

Kadınlar, Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla Arınç ve savaşa karşı ses çıkardı

Kadınlar 14 ilde barış için alanlara çıktı

Barış İçin Kadın Girişimi, "Silahlar sussun. barışta ısrarcıyız" şiarıyla bugün 14 kentte alanlara çıktı. İstanbul ve İzmir'de yürüyüş ve oturma eylemleri yapan kadınlar, savaşı protesto etti.

İstanbul'da Galatasaray'da oturma eylemi yapan kadınlar, düdük, tencere, tava, kaşık, def, zil gibi aletlerle ses çıkarttı.

Kadınlar, Meclis'teki olağanüstü oturumda HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a "Bir kadın olarak susun" diyen Bülent Arınç'a da "Kadın olarak susmuyoruz" yanıtını verdi.

Yarım saat boyunca ses çıkartan kadınlar, yaptıkları konuşmalarda savaşın şiddet, yoksulluk ve nefret olarak kadınlara döneceğini belirtti, "Bu nedenle barış için ses çıkartıyoruz" dedi.

Suruç şehidi Ece Dinç'in "Susarsam, suça ortak olurum" sözünü hatırlatan kadınlar, "Savaş suçuna ortak olmamak için ses çıkartıyorum" diye belirtti.

Eyleme HDP İstanbul Milletvekilleri Pervin Buldan, Beyza Üstün ve Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

'İLLE DE BARIŞ DİYEN KADINLARIZ'

Kürtçe ve Türkçe yapılan açıklamada, susmayacaklarını duyuran kadınlar, çözüm sürecinin bitirilmesinin sonuçlarının neler olabileceğini gördüklerini söyledi ve ekledi: "Çünkü biz, 1990'ların kirli savaş ortamında her türlü şiddet ve baskıya, tacize, tecavüze, cinsel istismara maruz kalan, sevdiklerini yitiren, savaştan ruhu, bedeni yaralanmış olarak dönenlere, yoksulluk, yokluk içinde ömür boyu bakım emeği verme görevini üstlenen ve asla o günlerin karanlık ortamına yeniden dönmek istemeyen bunun için ille de barış diyen kadınlarız."

Savaş ortamında kadınların yaşadığı şiddetin artacağına dikkat çekilen açıklamada, "Biz kadınlar, barışta ısrar ediyoruz çünkü savaşın getireceği işsizlikle, yoksullukla, yoksunluk ve belirsizlikle en başta yüzyüze gelmek zorunda olanlarız. Biz kadınlar barış dili egemen olsun diyoruz, çünkü milliyetçiliğin pervasızca yükseltildiği bu günlerde havada uçuşan 'bayrak', 'vatan', 'ulus', 'kahramanlık', 'şehitlik', 'kutsallık' laflarının eşitsizlik ve kadın düşmanlığı üzerine kurulu olduğunu ve dönüp dolaşıp bizleri vurduğunu iyi bilen kadınlarız" denildi.

Kadınlar barış için ısrarcı olduklarını, susmayacaklarını belirtti, "Bu topraklarda adil, eşit ve hakiki bir barış kurulana, sözümüz, sesimiz duyulana kadar dayanışma içinde, yan yana barış için ısrar edeceğiz" dedi.

İZMİR

İzmir'de ise Barış İçin Kadın Girişimi üyeleri Alsancak ÖSYM önünde toplandı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişine yüründü.


FOTO: dokuz8haber

Burada açıklama yapan Tuana Oğuz, "Biz kadınlar barışta ısrar ediyoruz. Çünkü bugün evlerde, işlerde, sokakta maruz kaldığımız erkek şiddeti savaş ikliminde katbe kat artacak. bir kadın olarak pek çok kadınlar olarak susmuyoruz, susmayacağız. Bu topraklarda adil, eşit ve hakiki bir barış kurulana, sözümüz sesimiz duyulana kadar dayanışma içinde, yan yana barış için ısrar edeceğiz" dedi.

Kadınlar, ardından Suruç'ta katledilen 31 sosyalistin anısına 31 dakika oturma eylemi yaptı ve Adıyaman ezgisini söyledi. (Kaynak: ETHA)

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 21:25
YORUM EKLE