Kadına yönelik şiddet açıklamasına 301’den soruşturma

Ergün soruşturmaya konu olan açıklamasında şiddete karşı mücadeleye dikkat çekmiş, cezasızlığı eleştirmişti

Kadına yönelik şiddet açıklamasına 301’den soruşturma

Mardin Şahmaran Kadın Platformu’nun 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde gerçekleştirmek istediği eylemler, Artuklu Kaymakamlığı tarafından yasaklanmıştı.

Yasağa “etkinlikler esnasında terör örgütü mensupları veya sempatizanlarının etkinliklere destek verme bahanesi ile bölücü terör örgütü övücü eylemlerde bulunabilecekleri” iddiası gerekçe gösterilmişti.

Ancak yasağa rağmen Karayolları Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, eylemlerini gerçekleştirmiş, kaymakamlığın kararını da protesto etmişti.

Eylemi sonlandırmak isteyen polise kadınların yanıtı “Yasal işlem yapabilirsiniz” olmuştu.

301’DEN SORUŞTURMA

Kadınların eylemi hakkında incelemesini tamamlayan Mardin Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi, eylemde açıklama yapan Kadın Platformu Üyesi Eylem Ergün hakkında “örgüt propagandası yapmak” ve Türk Ceza Kanunu (TCK) 301’inci maddesindeki “Türk milletini ve devletini alenen aşağılama” iddialarıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Ergün, TEM Şube’ye giderek ifade verdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre açıklamanın kadın örgütlerinin ortak açıklaması olduğunu belirten Ergün, üzerine atılı suçlamaları destekleyecek herhangi bir ifade olmadığını söyledi.

Ardından serbest bırakılan Ergün hakkındaki soruşturmanın akıbeti önümüzdeki günlerde belli olacak.

NE DEMİŞTİ?

Platform üyesi Eylem Ergün, soruşturmaya konu olan açıklamada; “evde, işte, sokakta erkek şiddetine karşı durmaya devam ettiklerini” söylemişti.

Ergün, “Kadına yönelik şiddetin ivmesi son yıllarda artmıştır. Taciz ve tecavüz edenler, öldürdükleri kadınlar için ‘intihar etti’ diyenler, soruşturmalardan kurtulmaya çalışıyor. Devlet her alanda kadına yönelik şiddete, haksız tahrik indirimleri ile failleri cezasız bırakarak şiddeti direk ve dolaylı olarak teşvik ediyor” ifadelerini kullanmıştı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER