Kadın Meclisleri'nden Bakan Soylu'ya çağrı

Soylu, kadın cinayetlerinde yüzde 39 azalma olduğu açıkladı, Kadın Meclisleri itiraz etti

Kadın Meclisleri'nden Bakan Soylu'ya çağrı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gölbaşı Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde düzenlenen “Kadın Destek (KADES) Mobil Uygulama Tanıtım Toplantısı”na katıldı.

Burada konuşan Soylu kadın cinayetlerinde yüzde 39 azalma olduğu açıklandı. Bu veriye ise Kadın Meclisleri itiraz etti.

Bu veriye 'Kadın Meclisleri' itiraz etti ve " Bu açıklama neye göre yapıldı, açıklayın" denildi.

İTİRAZ EDİLEN SOYLU'NUN AÇIKYAMASI ŞÖYLE:

“Mart ayından itibaren pilot uygulama olarak açık bulunan KADES uygulaması, bugüne kadar 24 bin 584 kişi tarafından indirilmiştir. Acil durumda kalan 31 kadın tarafından ihbarda bulunulmuş ve alınan ihbarlara karşı gerekli müdahale yapılmıştır. 2018 yılının ilk 4 ayında 6284 sayılı kanun kapsamında 51 bin 361 kadının müracaatı alınmış, 27 bin 400 şiddet mağduru kadın hakkında koruyucu tedbir, 37 bin147 şiddet uygulayan erkek hakkında ise önleyici tedbir kararı verilmiştir. Etkin koruyucu/önleyici tedbirlerin alınması sonucunda 2017 yılı ile 2018 yılının ilk 4 ayı mukayese edildiğinde polis sorumluluk bölgesinde şiddet kaynaklı kadın ölümlerinde yüzde 39 azalma olduğu görülmüştür.” dedi.

‘BİZİM VERİLERİMİZE GÖRE AZALMA YOK’

Bu açıklamayla ilgili olarak Kadın Meclisleri Twitter hesabından bu veriye itiraz ederek gerçek rakamların açıklanması çağrısında bulundu.

Platform: "Kadın ölümlerinde azalma var' diyen Süleyman Soylu'ya soruyoruz: Bu azalma neye göre belirlendi? Bizim verilerimize göre azalma yok. Bu açıklama neye göre yapıldı, açıklayın!" diye sordu.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 18:56

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER