Kadın katiline 36 yıl hapis

Kadını öldürüp eşini yaralayan sanığa 36 yıl hapis…

Kadın katiline 36 yıl hapis

İzmir'in Karşıyaka İlçesi'nde, komşuları Zerrin Canol'u bıçaklayarak öldüren, eşi Serdar Canol'u da ağır yaralayıp felç kalmasına neden olan 20 yaşındaki Orçun Demir, toplam 36 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Duruşma sonrasında Canol ailesinin yakınları, karara tepki gösterdi, temyize gideceklerini söyledi.

Karşıyaka 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki kara duruşması öncesinde, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri basın açıklaması yaptı. Sanık Orçun Demir'in, indirimsiz olarak cezalandırılmasını istedi.

Basın açıklamasının ardından başlayan duruşmaya, sanık Orçun Demir, sanık avukatı Vedat Güler, Zerrin Canol ile Serdar Canol'un yakınları, avukatları Emine Ziğen ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural katıldı.

Duruşmanın başlamasının ardından Orçun Demir'in avukatı, İstanbul Adli Tıp Kurumu, Adli Tıp Genel Kurulu'ndan da, müvekkilinin cezai ehliyetinin olup olmadığına dair rapor alınmasını talep etti. Ancak buna itiraz eden Cumhuriyet Savcısı Sedat Bacaksız, 4'üncü Adli Tıp İhtisas Dairesi'nin raporunun yeterli ve yerinde olduğunu, talebin reddedilmesini istedi.

Canol ailesinin avukatı Emine Ziğen ise, sanığın cezalandırılmasını beklediklerini dile getirdi. Mahkeme başkanının, son sözünü sorması üzerine, Orçun Demir ise Zerin Canol'u neden öldürdüğünü bilmediğini, başka söyleyeceğinin olmadığını ifade etti.

İKİ SUÇTAN TOPLAM 36 YIL CEZA ALDI

Savunmaları aldıktan sonra mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından da kararını açıkladı. Mahkeme Orçun Demir'i, Zerrin Canol'u öldürdüğü için ilk olarak müebbet hapis cezasına çarptırdı. Daha sonra duruşmalardaki iyi hali ile geleceği üzerindeki olası etkilerinden dolayı bu cezayı, 25 yıla indirdi.

Serdar Canol'u bıçaklayıp felç bırakmasıyla ilgili olarak ise, Orçun Demir, indirimler sonrasında 11 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Demir, iki suçtan toplam, 36 yıl 8 ay hapis cezası almış oldu.

KARARA TEPKİ

Kararın açıklanmasının ardından dışarıya çıkan Canol ailesinin yakınları, mahkemenin verdiği cezaya, tepki gösterdi. Bir yakınlarının hayatını kaybettiğini, eşinin ise, felç kaldığını dile getiren aile üyeleri ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, kararı temyiz edeceklerini açıkladı. (Haber3)

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER