Kadın cinayetleri durmuyor! Erkekler Mart’ta 27 kadın öldürdü!

2015’in ilk üç ayında erkekler 74 kadın öldürdü

Kadın cinayetleri durmuyor! Erkekler Mart’ta 27 kadın öldürdü!

2015’in ilk üç ayında erkekler 74 kadın öldürdü. 27 kadının öldürüldüğü Mart ayında ise, kadınların yüzde 18.5’i ayrılmak istediği için öldürüldü; yüzde 18,5’i ise cinayetten önce katillerinden şikayetçi olmuştu.

Erkekler Mart ayında 27 kadın ve iki bebek öldürdü; dokuz kadın ve kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 69 kadına zorla fuhuş yaptırdı; 47 kadın ve kız çocuğunu yaraladı; 60 kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, 2015’in ilk üç ayında erkekler 74 kadın öldürdü; 24 kadına cinsel istismarda bulunuldu; 100 kadına zorla fuhuş yaptırdı; 84 kadını taciz etti.

MART AYINDA 27 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Erkekler Mart’ta 27 kadın ve iki bebek öldürdü. Bu cinayetlere ek olarak, cesedi bulunan iki kadının katilleri henüz belirlenemedi; dört kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Mart ayında katillerin cinayet bahaneleri arasında namus, kıskançlık,karısının kahvaltı hazırlamaması, yemek yapmaması gibi şeyler yer aldı.

Bir erkek, altı aylık bebeğini cinsiyeti kız olduğu için öldürdü, aynı kişinin geçtiğimiz sene de kız çocuğunu öldürdüğü iddia edildi.

Mart ayında öldürülen 27 kadının yüzde 48’ini kocaları, yüzde 22’sini sevgilileri öldürdü: 14 kadını kocaları (birini ayrı yaşadığı kocası, birini dini nikahlı kocası, 12’sini birlikte yaşadıkları resmi nikahlı kocaları), altısını sevgilileri, birini tecavüz girişiminde bulunan akrabası, birini kayın biraderi, birini eski sevgilisi, birini eski kocası, ikisini babaları, birini bir akrabası öldürdü.

Kadınların yüzde 18,5’i boşanmak istediği, barışmayı reddettiği ya da evlenme teklifini reddettiği için öldürüldü.

Öldürülen kadınların yüzde 18,5’i cinayetten önce katillerinden şikayetçi olmuş, bunlardan ikisi yakınlarının ısrarı veya şiddet gördükleri kişinin tehditleri sonucu şikayetinden vazgeçmişti.

Cinayetlerin yüzde 63’ünde ateşli silahlar kullanıldı: 12 kadın tabancayla, üçü av tüfeği, ikisi pompalı tüfek, beşi bıçak, ikisi boğularak, biri boğazı kesilerek, bri darp edilerek, biri ise sert cisimle darp edilerek öldürüldü.

Kadın katillerinden biri, daha önce kadına şidddetten 90 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cinayetin ardından katillerin beşi intihar etti, dördü güvenlik güçlerine teslim oldu.

Eylül ve Ekim 2014’de işlenen iki kadın cinayetinin failleri de bu ay belirlendi. Erken yaşta zorla evlendirilen bir kadın 18 yaşında intihar etti.

Mart ayında katillerin yaşları 21 ila 85, öldürülen kadınların yaşları 17 ila 79 arasında değişti.

Mart ayında kadın katlinin yaşandığı iller Adana (3), Ankara, Antalya (2), Antep (2), Denizli, Diyarbakır, Erzurum (2), İstanbul (3), İzmir (5), Kocaeli, Konya, Malatya, Sivas, Urfa, Van ve Yalova.

Faili belirlenememiş cinayetlerin yaşandığı iller İstanbul ve Denizli. Şüpheli ölümler ise Eskişehir, İstanbul, Tekirdağ,, Bursa illerinde yaşandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2015, 11:15
YORUM EKLE