İstanbul’da Pussy Riot’a özgürlük istediler

Rusya’da ‘holiganlık’la suçlanan feminist punk eylem kolektifinin cezaevindeki üç üyesine özgürlük istendi…

İstanbul’da Pussy Riot’a özgürlük istediler

Çiçek TAHAOĞLU / Bainet

 

Pussy Riot adlı feminist punk eylem kolektifinin Rusya'da tutuklanan üç üyesiyle dayanışmak için, feministler ve Direnişin Ritimleri İstanbul'daki Rusya konsolosluğu önünde bir eylem düzenledi.

 

Maskeleri ve trampetleriyle konsolosluk önüne gelen protestocular, bir kilisede gerilla konser düzenledikleri için yedi yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan Maria Alyokhina, Nadezhda Tolokonnikova ve Ekaterina Samutcevich için özgürlük istedi.

 

Okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Pussy Riots üyeleri despot Putin'I eleştirdiği için tutuklandı.

 

"Pussy Riot ne yapar? Aniden bir yere girer, gitarlarıyla muhalif şarkılar söyleyip, despotların kirli yüzlerini açık edip, asaplarını bozarlar. Maria, Nadezhda ve Ekaterina şimdi yadi yıl hapisle karşı karşıya.

 

"Dünyada birçok şehirde Pussy Riot'la dayanışma eylemleri düzenleniyor. Çünkü Pussy Riot her yerde, Pussy Riot burada.

 

"Rusya'da LGBTT bireyleri ve LGBTT hakları destekçilerini sindirmeye çalışan ve tutuklayan, Pussy Riot gibi kendine muhalif her sesi baskılamaya çalışan Rusya hükümetine karşı sesimizi yükseltiyoruz. LGBTT karşıtı uygulamaların ve yasaların kaldırılmasını ve Pussy Riot üyelerinin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz."

NE OLMUŞTU?

Ekim 2011'de kurulan Rusyalı feminist punk eylem kolektifi Pussy Riot, Moskova'da bir katedralde "Bakire Meryem Feminist Oldu/ Bakire Meryem, Putin'i Tarumar Et" nakaratlı bir "punk duası" seslendirdi. Birkaç dakika süren eylemde, grup üyeleri güvenlikler tarafından dışarı çıkarıldı. Aynı gün internete yükledikleri eylem videosu bir günde 600 bin kişi tarafından seyredildi.

 

Birkaç gün içinde Rusya Ortodoks Klisesi, Pussy Riot hakkında "holiganizm" suçlamasıyla yedi yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Davayı Terör Departmanı devraldı. Ortodoks aktivistler ise grup üyelerinin isimlerini internette paylaştı. Medyada Pussy Riot üyelerine karşı bir kampanya başladı.

 

4 Mart 2012'de, başbakanlık seçimlerinin olduğu gün grup üyelerinden çevreci aktivist Alyokhina ve sivil haklar aktivisti Tolokonnikova, 15 Mart'ta ise, davada tanık olan Samutcevich tutuklandı.

 

Rusya Ortodoks Kilisesi yaptığı resmi açıklamada, bu "kafir kadınlara" karşı en sert önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Üç aktivist hala cezaevinde.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2012, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER