IŞİD'in kaçırdığı binlerce Ezidi kadına ne oldu?

Uluslararası kuruluşlarca yapılan araştırmalarda, bin ile 5 bin arasında Ezidi kadın ve genç kızın İD tarafından kaçırıldığı tahmin ediliyor.

IŞİD'in kaçırdığı binlerce Ezidi kadına ne oldu?

Adını İslam Devleti (İD) olarak değiştiren IŞİD'in, Şengal'de yaptığı katliamlar sonrasında kaçırılan kadınların akıbeti belirsiz. Uluslararası kuruluşlarca yapılan araştırmalarda, bin ile 5 bin arasında Ezidi kadın ve genç kızın İD tarafından kaçırıldığı tahmin ediliyor.

KAÇIRILAN EZİDİ KADINLARIN SAYISI EN AZ BİN

İD'nin 3 Ağustos’da Şengal’de başlattığı katliamlardan sonra kaçırılan Ezidi kadınlar ile ilgili yapılan araştırmalarda, Ezidi kadınların sayısı ve akıbetlerine ilişkin bilgiler toplanmaya çalışılıyor.

Alman Yeşiller Partisi Hesse Eyalet Milletvekili Mürvet Öztürk, Irak Kürdistanı'na yaptığı seyahate ilişkin verdiği bir röportajda, kaçırılan Ezidi kadınların sayısının en az bin olduğunu söyledi. Frankfurter Rundschau gazetesine konuşan Kürt milletvekilli, kaçırılan kadınlar ile ilgili olarak ne Ortadoğu’da ne de batı ülkelerindeki tartışmalara konu olmamasını eleştirdi. Irak Kürdistan yönetiminin ise daha çok askeri meselelerle ilgilendiğini kaydeden Öztürk, kaçırılan Ezidi kadınların özgürleştirilmesi konusunun daha çok tali bir önemde olduğuna dikkat çekti.

“BU KADINLARI NASIL KURTARACAĞIZ”

Öztürk röportajında, “Batı bu konuyla ilgilenmelidir. Nerede bu kadınlar? Gizli servislerin elinde herhangi bir bilgi var mıdır? Bu kadınları nasıl kurtaracağız?" diye sorarak tepkisini dile getirdi. Öztürk, Ezidi kadınların ‘İslam gelini’ olarak satılmalarına göz yumulamayacağını söylediği röportajda, Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in konuyla ilgilenmesi çağrısında bulundu.

Irak Kürdistanı ziyareti sırasında Ezidi Milletvekili Viyan Dahil ile de görüşen Mürvet Öztürk, Women Empowerment Organization adlı kadın hakları kuruluşunun konuyla yakından ilgilendiğini bildirdi. Öztürk’ün verdiği bilgilere göre, bu kuruluş tarafından yapılan araştırmalar sonucunda İD tarafından kaçırılan en az 300 Ezidi kadının ismi netleştirilmiş durumda. Ancak, İD saldırıları sonrası Ezidilerin farklı ülke ve bölgelere sığınmaları nedeniyle, kaçırılan kadınların gerçek sayısı tespit edilemiyor.

YA KÖLE OLARAK SATILIYORLAR YA DA FİDYE İSTENİYOR

Yeşiller milletvekilinin Ezidilerin kutsal mekanı Laleş’te yaptığı görüşmelerde alınan bilgilere göre de, kaçırılan genç kız ve kadınlar 500 ila bin euro arasında değişen paralar karşılığında satılıyor. Maddi durumu iyi olan ailelerden ise, kızlarının serbest bırakılması karşılığında 5 ila 10 bin euro arasında değişen fidyeler isteniyor.

Şengal’de kaçırılan genç kız ve kadınların birçoğuna zorla dini nikah kıyıldığı, bazılarının ise Musul ile Suriye’nin doğusundaki kentlerdeki köle pazarlarına götürüldüğü biliniyordu. Irak Kürdistanı'ndaki siyasi partiler ve derneklere göre Şengal’de 2 ila 5 bin arasında Ezidi kadını kaçırıldı.

Ezidilerin İD katliamları sonrası Irak Kürdistanı, Rojava ve Türkiye'deki değişik kentlere sığınmaları ise, kaçırılan kadınların gerçek sayısının tespit edilmesini zorlaştırıyor. Amerikalı araştırmacı Christine van den Toorn tarafından değişik mülteci kamplarında yapılan araştırmada, kaçırılan kadınların sayısının binin üzerinde olduğu ortaya çıkmıştı. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 10:31
YORUM EKLE