IŞİD'e karşı savaşan YPJ'liler Times'ta: 'IŞİD gittikten sonra savaşacak başka erkekler de olacak'

Times gazetesi, 'YPJ'nin sosyalist eşitçiliği ilerici' yorumunu yapıyor

IŞİD'e karşı savaşan YPJ'liler Times'ta: 'IŞİD gittikten sonra savaşacak başka erkekler de olacak'

Times gazetesi, Rojava'da IŞİD'e karşı savaşan YPG'nin kadın birliği YPJ'lilerle (Kadın Savunma Birlikleri) görüştü.

BBC Türkçe servisinin yer verdiği habere göre; fotoğraflarını Jack Hill'in çektiği, Anthony Loyd'un kaleme aldığı Times'ın haberinde 20 yaşındaki Tolveen Van, Cebel Abdülaziz bölgesini göstererek "Burada kendi kalaşnikofumla bazı DAİŞ'lileri (IŞİD) öldürdüm. Başka bir yerdeki çatışmada da başka birini öldürdüm. Yerde bir DAİŞ'li cesedi gördüğümde moralimin yükseldiğini hissediyorum" diyor.

Times gazetesi muhabiri, Cebel Abdülaziz'de görüştüğü YPJlilerin IŞİD'e karşı mücadelede etkin bir rol üstlendiklerini yazıyor.

Haberde Tolveen'in şu sözleri de yer alıyor:

"Biz yalnızca feminizm için savaşmıyoruz, biz daha çok halkımızı, topraklarımızı korumak için savaşıyoruz. Ama savaşmak ayrıca birim gerçek eşitlik anlayışlımızın bir parçası. Kadınları, mutfağa kapanan, bulaşıkları yıkayan ev kadınları gibi gören DAİŞ gibi bir düşmana karşı savaşmaktan gurur duyuyoruz."

"CİNSİYET EŞİTLİĞİ"

Gazete, YPJ'lilerin mücadelesi için ise şu yorumu yapıyor:

"Kadınlar, IŞİD savaşçılarını öldürme eylemini, kendi 'kadınsılıklarına' ters düşen bir eylem olarak değil, cinsiyet eşitliği olarak tanımlıyor ve düşmanlarının ideolojisine tepki gösteriyor."

"DAİŞ MİDEMİ BULANDIRIYOR"

Gazetenin "Türkiye’den gelen 25 yaşındaki bir Kürt” olarak tanımladığı birliğin komutanı Nuda Saso, “En son Cebel Abdülaziz’i ele geçirmek için yapılan operasyonda birini öldürdüm. Ölmüştü ama yüzüne bakmaya bile tahammül edemedim. DAİŞ midemi bulandırıyor” diyor.

"ÖCALAN'IN SAĞLAMLAŞTIRDIĞI SOSYALİST İDEOLOJİNİN TOPLUM TEMELLİ ANLAYIŞI"

Times gazetesi muhabiri haberi şöyle sürdürüyor:

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sağlamlaştırdığı, sosyalist ideolojinin toplum temelli anlayışına bağlılıkları, YPG ve YPJ’yi IŞİD’in en zorlu düşmanları yaptı. Koalisyon savaş uçakları Kobani’de ve diğer bölgelerde destek amaçlı cihatçıları bombalamadan önce de Suriye’deki Kürt güçleri çok dişli bir güçtü. Kuzey Irak dağlarındaki PKK kadroları, Suriyeli Kürtlerin eğitimine ve organize olmalarına yardım etmek için 2012’de Rojava’ya geçti. Kadın ve erkek, PKK’nin birçok birliği hala orada, saha komutanlığında duruyor.”

Gazeteye konuşan 24 yaşındaki Arjeen Rojava, iki kere yaralanmış, “DAİŞ tarafından ele geçirilmek yerine ölmeyi tercih ederiz” diyor ve Tel Tamer yakınlarındaki çatışmada üç YPJ’linin esir alınmamak için intihar ettiğini söylüyor.

Times gazetesi, ‘IŞİD güçleri tarafından çevrelenen ve mühimmatları tükenen üç kadının, esir alınmamak için el bombasıyla intihar ettiklerine inanıldığını’ yazıyor.

"YPJ'NİN SOSYALİST EŞİTLİKÇİLİĞİ İLERİCİ"

Haberde, YPJ’lilerin ideolojilerine ilişkin şu olarak da şu ifadeler kullanılıyor:

“Davalarına olan bağlılıklarına rağmen, hevesleri köktenciliğe varmıyor. Suriye savaşında rol oynayan diğer ideolojilere kıyasla, YPJ’nin sosyalist eşitçiliği ilerici görünüyor ve kadınlar, günlük ideolojik eğitimlerinin parçası olarak, siyasal felsefe kadar feminist literatürü de okumaya teşvik edildiklerini söylüyor.”

"DAİŞ GİTTİKTEN SONRA SAVAŞACAK BAŞKA ERKEKLER OLACAK"

Times gazetesi haberini, Arjeen’in şu sözleriyle noktalıyor:

“Sosyal feministler, radikal feministler, hepsini okudum. ‘Askeri’ konseptin ‘eril olduğu’ anlayışını ters yüz etmekten gurur duyuyorum, ben kendimi daha çok belli bir feminist anlayışla tanımlıyorum. ‘Eşitlikten’ çok, ‘aynılık’ arayışındayım. Savaş bittiğinde başka bölgelerde kadınları askeri konularda eğiteceğim. DAİŞ gittikten sonra, savaşacak başka erkekler ve kadınlar olacak.”

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 11:36
YORUM EKLE