Hollande'dan tacizci kocasını öldüren kadına af

Kocasını öldüren 68 yaşındaki Jacqueline Sauvage, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande tarafından affedildi

Hollande'dan tacizci kocasını öldüren kadına af
Fransa'da kendisine ve çocuklarına şiddet uygulayan ve cinsel istismarda bulunan kocasını öldüren 68 yaşındaki Jacqueline Sauvage, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande tarafından affedildi. Sauvage, Ekim 2014'te 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, Fransa Cumhurbaşkanı'nın sarayından yapılan açıklamada, Sauvage'ın kalan cezasının -yaklaşık 9 yıl- silinmesine karar verildiği belirtildi.

Avukatları, Jacqueline Sauvage'ın Nisan ayının ortasında cezaevinden çıkabileceğini belirtti.

Sauvage oğlunun intiharından bir gün sonra, 10 Eylül 2012'de, 47 yıldır evli olduğu kocası Norbert Marot'u ona ait tüfekle 3 el ateş ederek öldürmüştü. Sauvage oğlunun, babasının tacizi nedeniyle intihar ettiğini iddia etmiş, saldırgan bir alkolik olduğunu söylediği kocasının yıllardır kendisine ve 3 kızına cinsel saldırıda bulunduğunu, şiddet uyguladığını belirtmişti.

Avukatlarının yaptığı temyiz başvurusu ise, cinayetin meşru müdafaa sayılmaması nedeniyle Aralık ayında reddedilmişti.

Mahkemenin bu kararı Fransa kamuoyunda büyük tepki çekti ve şiddet mağdurlarının da meşru müdafaa kapsamına alınması yönünde çağrılar yapılmaya başlandı. İnternette başlatılan kampanyada ise 400 binden fazla kişi Cumhurbaşkanı Hollande'ın af yetkisini kullanması için imza verdi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı'nın sarayından yapılan açıklamada "Kabul edilemez bir insani durum karşısında Cumhurbaşkanı, mahkemeye saygı duymakla birlikte Sauvage'ın en kısa sürede ailesinin yanına geri dönmesini mümkün kılmak istemektedir" denildi.

Fransa cumhurbaşkanının af yetkisini çok nadir olarak kullandığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 16:25
YORUM EKLE