Hollandalı anne, kızını IŞİD'in elinden kurtardı

19 yaşındaki Hollandalı Aicha, IŞİD'le birlikte savaşmak için Suriye'ye doğru yolculuk yapan Avrupalı genç kızlardan sadece biri…

Hollandalı anne, kızını IŞİD'in elinden kurtardı

Hollandalı bir kadın, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kalesi olarak bilinen Rakka şehrinden kızını kurtarabilmek için, Suriye'ye doğru tehlikeli bir yolculuk yaptı.

Hollandalı anne Monique, 19 yaşındaki kızı Aicha'yı kurtarmak için ilk defa Ekim ayında Türkiye'ye gelmişti. Bu sırada kızı Aicha, Türkiye kökenli Hollanda vatandaşı olan IŞİD militanı Ömer Yılmaz ile evlenmek için Suriye'ye gitmişti.

Monique, Suriye'ye ve kızına aylarca sonra ulaşabildi.

Anne ve kız, Suriye'den kaçtıkları Türkiye'den Hollanda'ya gitmeyi bekliyor fakat ikili, yasal engellerden dolayı evlerine dönmekte zorlanıyor.

Aicha'nın Suriye yolculuğu, daha önce Hollanda ordusunda görev almış Ömer Yılmaz'la evlenmek için ülkesini terk ettiğinde başladı. Hollanda polisi, Aicha'nın Suriye'ye gitmeyi planladığını öğrendiğinde, Aicha'nın pasaportuna el koydu. Ancak Aicha, kimlik kartını kullandı ve Suriye'ye gitti.

PASAPORTU YOK

Hollanda hükümeti, BBC'ye yaptığı açıklamada anne Monique'le temas halinde olduklarını, fakat yetkililerin olayın ayrıntılarına girmeyi reddettiğini belirtti.

Aicha'nın pasaportunun olmaması, geçişine engel olan asıl sorun olarak görülüyor. Öte yandan, Aicha'ın avukatı, ikilinin bir hafta içinde Hollanda'ya dönebileceği kanısında.

Aicha'nın Hollanda'ya, evine döndüğünde neler yaşayacağı henüz belirsiz. Ancak Hollandalı uzmanlar, genç kızın herhangi bir suç işleyip işlemediği, ya da bir suça tanık olup olmadığıyla ilgili sorguya alınacağı görüşünde.

Diğer yandan IŞİD'e katılmak için yüzlerce Avrupalı Suriye'ye akın etmeye devam ediyor.

19 yaşındaki Hollandalı Aicha, IŞİD'le birlikte savaşmak için Suriye'ye doğru yolculuk yapan Avrupalı genç kızlardan sadece biri. Daha önce, 15 ve 17 yaşlarında iki Avusturyalı genç kız da Nisan ayında Suriye'ye gitmiş ve dış basında iki genç kızın öldürüldüğü aktarılmıştı. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 17:12
YORUM EKLE