HDP Kadın Meclisi: Saray darbesi, yeni bir 'darbe mekanızmasına' zemin hazırladı

HDP Kadın Meclisi Genel Koordinasyonu, demokratik siyaseti ve kadın özgürlük mücadelesini hedefleyen her türlü darbenin karşısında olduğunu belirtti

HDP Kadın Meclisi: Saray darbesi, yeni bir 'darbe mekanızmasına' zemin hazırladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Genel koordinasyonu, 15 Temmuz'da TSK içinde bir grup askerin darbe girişimine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kaygılarının yeni olmadığına dikkat çeken HDP Kadın Meclisi, 7 Haziran'ı “seçilmiş Meclis'i lağveden ve Saray'ın vesayeti ile sonuçlanan silahsız ve sivil bir darbe” olarak tanımladı.

Saray darbesi” ifadesini kullanan HDP Kadın Meclisi, "Sivil-faşist karakterini belirgin hale getirdikçe yeni bir 'darbe mekanizmasına' da zemin hazırlamış oldu. Partimizin ve partimizin kadın iradesini temsil eden sözcülerimiz tarafından darbe mekanizmasının ortaya çıkabileceği defalarca ifade edildiği halde, darbelerin panzehiri olan demokratik siyasete sahip çıkma ve demokratik siyaset alanını genişletme çağrılarımız iktidar tarafından görmezden gelinmiştir" dedi.

Kadın Meclisi’nin açıklamasında şunlar ifade edildi:

"İkisinden birinin üstünlüğü ya da geriliği, halklar ve inançların, emek ve barıştan yana olan demokratik güçlerin, kadın ve LGBT'lerin lehine sonuç oluşturmayacaktır. Demokratik siyaset ve kadın özgürlük mücadelemizi hedefleyen her türlü darbenin karşısındayız. Biz kadınlar, ne Saray'ın kontrol ettiği silahlı ve paramiliter güçleri sokağa çağırdığı, adına suçlar işlettiği, darbeci askerlerin eşlerini 'savaş ganimeti' olarak gördüğü, sokaklarda IŞİD benzeri faşist çetelerin olduğu yerde, ne de askerin aynı otoriter iktidarı sürdürmeye talip olma sevdasıyla yetkilerini aşan bir girişimde bulunduğu yerde, silahların gölgesinde durmuyoruz. Kadın özgürlük mücadelesi, bu iktidar çatışmasındaki tarafların birbirinin alternatifi olmayacağını, bunlardan birinin bize 'tercih' olarak dayatılamayacağını tecrübe etmiştir. Kadınlar için güvenli ve özgür bir yaşam ancak demokratik cumhuriyet ve demokratik toplumun inşasıyla mümkündür."

Açıklamanın devamında ise kadınların eşitlik ve özgürlük yürüyüşünün süreceğinin bilinmesi gerektiği ifade edilerek, "Saray sokağa çağrı yaparak demokratik güçlerin inisiyatif almasını engellemeye ve faşist terörü tırmandırmaya çalışıyor. Biz kadınlar, sokakların bir an evvel kadın düşmanı AKP çeteleri ve askerler yerine kadınlara ve barış isteyenlere açılmasını talep ediyoruz" denildi.
 

YORUM EKLE