Halk Cephesi'nin 'teşhirine' tepki yağdı

"Fahişe, hırsız" diye döverek yapılan 'teşhir'e tepki yağdı...

Halk Cephesi'nin 'teşhirine' tepki yağdı

Halk Cephesi'ne ait olduğu iddia edilen  sosyal medya hesaplarından yayınlanan fotoğraflar büyük tepki topladı.

'Halk Cephesi' adındaki Twitter hesabı tarafından paylaşılan fotoğrafta, "fuhuş pazarlığı" yaptığı belirtilen bir kadın, uyuşturucu satıcısı ve bir hırsızın dövüldükten sonra "teşhir" edilme görüntüleri yayınlandı.

Söz konusu fotoğraflar büyük tepkiye neden oldu. Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği Sarıgazi'de gerçekleşen olayı protesto etti.

Dernekten yapılan açıklamada, "Kendini ‘ilerici’ olarak lanse eden, ezilen toplumsal grupların savunucusu olduğu iddiasıyla ortaya çıkan birçok grup ve örgütlenme de seks işçilerini hedef alıyor" denildi.

Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisi de Twitter hesabından olaya tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, "HDP HDK Kadın Meclisleri olarak sistematik biçimde fuhuş karşıtı kampanya ve eril ahlakla kadınlara şiddet uygulayan Cephe'yi kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.


Halk Cephe'nin "cezalandırma" yöntemi sosyal medyada da büyük tepki topladı.

Cephe'nin tavrının devrimcilikle ilgisi olmadığı, bu tavrın IŞİD'den, Taliban'dan farkı olmadığı vurgusu yapıldı.

"Fuhuş yaptı" denilen kadının, "hırsızlık yaptı" denilen adamın yüzlerinin açık olarak sosyal medyada paylaşılması ise eleştirilerilerin odak noktalarından biriydi.

Sosyal medyada, "devrimci tavır" diye sunulanın, gericilerle aynı noktaya düşmek olduğu yorumları dikkat çekti.


(Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 21:28

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
cahit
cahit - 5 yıl Önce

...dersimde pavyonlari basip calisan kadinlari döveken akliniza gelmedide simdi geldi kadin haklari sayin hdp liler !" sex iscisi " kadin haklari " diyerek yapilan ahlaksizligi mesrulastiramassiniz!devrimciler can bedeli kan bedeli bu pisligi batakligi kurutmak icin ugrasiyorlar.uyusturucuya karsi rehabilitasyon merkezleri aciyorlar,fuhusu engellemek icin o isi yapanlara kendi imkanlarinida zorlayarak is bulmak icin ugrasiyorlar.oradan kinamalar tepkiler protestolar gönderecginize halk cephesinin kurumlarina gidin nasil yardimci oluruz diye bir sorun.illa amaciniz devrimci bir yapiyi protesto etmekse,protesto amacli kizlariniza eslerinize o isi oralarda yaptirabilirsiniz eger bunu mideniz kaldiriyorsa ?

Bir HDPLİ
Bir HDPLİ @cahit - 8 ay Önce

Çok saçma düşünüyorsunuz HDP ve Gençliği fuhuşa karşı savaş verdi doğrudur ama gidip kadınları döverek tehşis ederk değil , buna yapmaya zorlayan veya yaptıranlara karşı savaş verdi . Çok basit ve ahmakça düşünüyorsunuz . Halk Cephesi izediğimz yolu izlemeye çalışmış ama yanlış uygulamış.

bir bilen
bir bilen - 5 yıl Önce

...ne devrimcisi ya, dhkp-c`ye devrimci diyen devrimciligin anlamini bilmiyordur. bunlar muhafazakarin muhafazakari, gericiler, bilen biliyor. ellerinde biraz olanak olsun kendilerinden olmayan herkesi öldürecek olan sapik bir mentaliteye sahipler. bunlar halk cephesi degil, olsa olsa sapitmislar cephesi olabilirler. isid`in kitle potansiyeliyle bunlarinki arasinda zerre fark yoktur. isid`in kafa yapisiyla bunlarinki arasinda da zere kadar fark yoktur. gecmislerine bir bakin ne kadar insani, hatta kendi adamlarini vahsice öldürdüklerini, hatta iskence ettiklerini görürsünüz. bunlara sol diyenin de ahlakindan ve sol olup olmadigindan süphe ederim.

özlem
özlem - 5 yıl Önce

sistemin, yoz kültürün ahlaksızlığını ne de güzel meşrulaştırıyorsunuz sex işçisi diyerek.

Erol Yesilyurt
Erol Yesilyurt - 5 yıl Önce

Yukarıdaki olayın diğer bir yorumuda kendisine sol diyen nir örgütün ahlak ve asayiş bekçiliğine soyunması ve bunu yaparkende toplumun en altındakileri kurbanlaştırması, ikinci olay ise bölgede destek aranıp bağışlar toplandığında bu eylem bir referans noktasıdır. Bu "solcular" hizmetçisinden gayri meşru çocuğu olan Karş Marks ya da serbest aşkı savunan bir dizi bolşevik devrimciyi bilse ne yapardı? Marks burjuva toplumda devrimci ahlsk diye nir şey olmaz der bunlarda tersini söyleyip tutuculaşmakla meşgul

ayla
ayla - 5 yıl Önce

özlem`e cevap:
hayir tam tersine su anda senin savundugun ahlak anlayisi bizzat o yoz dedigin, sistemin dedigin ahlak anlayisidir. ahlak bedene tahakkümle ölcülebilir bir sey olsaydi, en ahlaklilar isid`ciler ya da kadinlari taslayarak öldüren seriatcilar olurdu. ister begenin ister begenmeyin kadin bedenini kullanmakta özgürdür ; ister atar, ister satar. ücüncü bir sahsin buna müdahale etme hakki yoktur. senin ahlakina ters düsebilir, senin yaptiklarin da benim ahlakima ters düser. sonucta kimsenin ahlak zabitaligiyla digerinin yasamina müdahale etme hakki yoktur. sonucta bu rezilligi gerceklestirenler agir bir insan haklari ihlali yapmislardir, cezalandirilmalidirlar.

pervin
pervin - 5 yıl Önce

güldürmeyin beni, asil sizin rehabilitasyona ihtiyaciniz var. siz kim oluyorsunuz da insanlari dövmeye, sözde teshir etmeye kalkiyorsunuz. "eslerinizi kizlarinizi oraya gönderin" derken bile ne bicim bir ahlaka ya da ahlaksizliga sahip oldugunuzu ortaya koyuyorsunuz edepsiz cahit. nasil o uyusturucu cetelerinin o mahallelerden temizlenmesi gerekiyorsa, sizin gibi cetelerin de, serseri bozuntularinin da temizlenmesi, sökülüp atilmasi gerekiyor.

hakki erek
hakki erek - 5 yıl Önce

Teshir yanlis ama mucadele dogru.

Ali
Ali - 5 yıl Önce

...herkesin kim olduğunu merak ediyoz. neye kullanacaksak? yanlış doğru 50 yıllık mücadeleye artizlik yapıyon ya helal sana. azıcık solla alakan olsa belli bir yapıya saygıyla hitap ederdin ama... yeni nesilde saygı nerede?


SIRADAKİ HABER