Erkekler Nisan'da 17 kadını öldürdü

Erkekler, Nisan’da en az 39 kadına şiddet uyguladı, iki çocuğu öldürdü

Erkekler Nisan'da 17 kadını öldürdü

Erkekler, Nisan’da en az 39 kadına şiddet uyguladı, iki çocuğu öldürdü. Üç çocuğu istismar eden erkekler, en az dokuz kadını taciz etti.

bianet'ten Evrim Kepenek’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Nisan 2020'de en az 17 kadını ve kadınların yanlarında bulunan üç erkeği öldürdü. Erkekler Nisan’da iki çocuğu da öldürdü. Öldürülen kadınlardan biri Moldovyalı trans kadındı.

Nisan'da en az 19 kadının ölümü (Aydın, İstanbul 4, Kocaeli, Diyarbakır, Adıyaman, Antalya 2, Malatya Çanakkale, Isparta 2, Dersim, Bingöl, Van 2, Osmaniye) basına şüpheli olarak yansıdı.

Nisan 2020’de Adana, İstanbul ve Van’da üç kadının ölümü basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansıdı. Erkekler, Mardin’de bir kadını öldürmeye teşebbüs etti.

Ayrıca erkekler, en az üç kadını (Antalya, Kütahya, Aksaray) öldürmekle tehdit etti.

2019-2020 ERKEK ŞİDDETİ

2019'un ilk dört ayında erkekler, en az 99 kadını öldürmüş, 42 kadını taciz etmiş, 46 çocuğu istismar etmiş ve 14 kadına da cinsel saldırı etmişti. Basına yansıyan verilere göre erkekler, 2019 ilk dört ayında 95 kadını yaralamış ve en az 122 kadını da seks işçiliğine zorlamıştı.

2020'nin ilk dört ayında erkekler, 83 kadını öldürdü, 40 kadını taciz etti, 80 çocuğu istismar etti, 23 kadına cinsel saldırıda bulundu. Erkekler en az 349 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 184 kadına şiddet uyguladı.

CİNAYET

Erkekler Nisan 2020'de en az 17 kadını; Nisan 2019'da 31 kadını öldürdü.

En az iki kadın öldürülmeden önce koruma başvurusu yapmıştı. Öldürülen kadınlardan biri transtı.

NİSAN 2020'DE ERKEKLERİN ÖLDÜRDÜĞÜ KADINLAR

Aysim E., Eduard G., G.L, Gamze P., Gül Y., Gülcemal B., Gülten T., Halime M.,Nurgül B., Hatice G., Havva G., Huriye K., Kısmet D., Kiraz Y., Meral A., Sati İ., Sıdıkka K.

ERKEKLERİN KADINLARI ÖLDÜRDÜĞÜ İLLER

Ağrı (1), Aydın (1), İstanbul (3), İzmir (2), Karabük (1), Kastamonu (1), Kocaeli (1), Kocaeli (1), Manisa (1), Mersin (1), Ordu (1), Rize (1), Samsun (2).

Erkeklerin onbir kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, bir kadını “evlenme teklifini kabul etmediği”, bir kadını “kıskançlık”, bir kadını “çok sinirliydi”, bir kadını “kazara”, iki kadını da “kocasıyla husumeti olduğu” “bahanesi” ile öldürdü.

Nisan'da  altı kadını kocası/sevgilisi, dini nikâhlı kocası, üç kadını oğlu, iki kadını komşusu, iki kadını arkadaşı, bir kadını evine gelen kurye öldürdü. Üç kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler dokuz kadını ateşli silahlarla, dört kadını balta, bıçak, çekiç gibi kesici aletlerle, bir kadını ayakkabı bağcığı ile bir kadını kemerle boğarak, bir kadını da darp ederek öldürdü. Erkeklerin bir kadını öldürme şekli basına yansımadı.

Erkekler, dokuz kadını ev içinde, iki kadını sokakta, bir kadını çalıştığı öğretmenevinde öldürdü. Erkeklerin beş kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları öldüren en az 18 fail vardı. Faillerden sadece dördü tutuklandı. İki fail "delil yetersiz" denilerek serbest bırakıldı.

İki fail intihar etti, beş fail gözaltına alındı. Bir failin hukuki süreci basına "aranıyor", iki failin süreci "soruşturma başlatıldı" diye yansıdı; iki failin ise hukuki süreci basına yansımadı.

GEÇMİŞ AYLARDA İŞLENEN, BASINA NİSAN'DA YANSIYAN CİNAYETLER

İzmir'de N.H. isimli erkek 25 Mart'ta Nuray V. (53) isimli kadını evinde 20'den fazla kez bıçaklayarak öldürdüğünü itiraf etti.

Cinayet, Mart ayında basına "faili belirlenmemiş cinayet" olarak yansımıştı. N.E.'nin kadını parasını çaldığını düşündüğü için öldürdüğünü itiraf ettiği kaydedildi. N.E. tutuklandı, N.E.'nin olayı bildiği ama sakladığı öne sürülen akrabası F.E. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ÇOCUK CİNAYETİ

Nisan 2020’de erkekler iki çocuğu öldürdü. Batman’da bir çocuğu ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. Mardin'de bir çocuğun ölümü de basına "faili belirlenmemiş cinayet" olarak yansıdı.

Bir çocuğu babası öldürdü. Bir failin yakınlık durumu basına yansımadı. 

Erkeklerin öldürdüğü çocukların isimleri

Berfin Ç., Ceylan A.,

 ERKEKLERİN ÇOCUKLARI ÖLDÜRDÜĞÜ İLLER

Antep (1), Mardin (1).

HUKUKİ SÜREÇ

İki fail tutuklandı.

CİNSEL SALDIRI

Nisan’da erkekler en az üç kadına cinsel saldırıda bulundu. Geçen yıl aynı ay bu sayı iki idi.

Kadınlara cinsel saldırıda bulunan failden biri kadının annesinin arkadaşı, biri sevgilisiydi. Bir failin kim olduğu bilgisi basına yansımadı.

Erkeklerin iki kadına nerede cinsel saldırıda bulunduğu bilgisi basına yansımazken, bir fail bir kadına evde cinsel saldırıda bulundu.

Erkeklerin cinsel saldırıda bulunduğu kadınlardan biri zihinsel engelleydi ve cinsel saldırı suçu kadının karın ağrısı şikâyetiyle hastaneye gittiğinde hamile olduğu anlaşılınca açığa çıktı. Bir fail cinsel saldırıda bulunduğu kadını aynı zamanda yaraladı.

ERKEKLERİN KADINLARA CİNSEL SALDIRIDA BULUNDUĞU İLLER

Diyarbakır (1), Zonguldak (2)

HUKUKİ SÜREÇ

İki fail yakalandı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

TACİZ

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Nisan’da en az dokuz kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 22’idi.  En az bir vakada erkek kadına şiddet de uyguladı.

Kadınlar kendilerini taciz eden erkeklerden dokuzunu da tanımıyordu.

Erkekler beş kadını sözlü ve fiziki olarak, iki kadına cinse organını göstererek taciz etti. Erkekler iki kadını da siber taciz etti. Erkekler iki kadını sosyal medyada, yedi kadını sokakta taciz etti.

ERKEKLERİN KADINLARI TACİZ ETTİĞİ İLLER

Adana (1), İstanbul (4), Kütahya (2), Zonguldak (2).

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları taciz eden yedi fail vardı. Faillerden hiç biri tutuklamadı. Bir fail gözaltına alındı. İki fail hakkında dava açıldı. Bir faile "sosyal mesafeye uymadığı" gerekçesi ile adli para cezası verildi. Üç failin hukuki süreci basına yansımadı.

ÇOCUK İSTİSMARI

Erkekler, Nisan’da en az üç çocuğa istismarda bulundu. Geçen yıl, aynı ay bu sayı 13’idi. Bir çocuğu babası istismar etti. Çocukları istismar eden iki failin yakınlık derecesi basına yansımadı. Erkekler iki çocuğu evde, bir çocuğu da parkta istismar etti.

ERKEKLERİN ÇOCUKLARI İSTİSMAR ETTİĞİ İLLER

Ağrı (1), İstanbul (2).

HUKUKİ SÜREÇ

Faillerden biri tutuklandı; bir fail gözaltına alındı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

ŞİDDETE YARALAMA

Erkekler, Nisan’da en az 39 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 23 idi.

Kadınlardan en az üçünün sağlık durumu basına “ağır” olarak yansıdı. Erkekler yaraladıkları kadınlardan dördüne sistematik olarak şiddet uyguluyordu.

Erkeklerin şiddet uyguladı kadınlardan biri Gürcistanlı, üçü Suriyeliydi. Kadınlara şiddet uygulayan erkeklerden ikisi infaz paketinden yararlanıp tahliye olduktan sonra kadınlara şiddet uyguladı.

ERKEKLERİN KADINLARA ŞİDDET UYGULADIĞI İLLER

Adana (2), Ankara (4), Antalya (3), Aydın (1), Burdur (1), Bursa (3), Düzce (1), Edirne (4), Isparta (1), İstanbul (8), Kayseri (1), Konya (2), Malatya (2), Manisa (1), Mersin (1), Muğla (2), Nevşehir (1), Urfa (1).

Kadınlara şiddet uygulayan altı erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. 24 kadına koca/sevgili, nişanlısı, sekiz kadına ağabey, oğul gibi aile üyeleri, bir kadına meslektaşı şiddet uyguladı.

Erkeklerin 33 kadına şiddet “bahanesi” basına yansımazken, üç kadın “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği”, bir kadın “kıskançlık”, bir kadını “temizlik yaptı”, bir kadını da “mesleki tartışma” bahanesi ile şiddet uyguladı.

 Erkekler, 25 kadını darp ederek, yedi kadını ateşi silahlarla, beş kadını bıçakla, bir kadını kaçırmaya çalışarak, bir kadını da kablo ile boğmaya çalışarak yaraladı.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınlara şiddet uygulayan en az 39 fail vardı.

Faillerden sadece üçü tutuklandı; 10 fail gözaltına alındı, iki fail hakkında uzaklaştırma kararı verildi. Bir fail hakkında açıldı.

Beş fail basına "aranıyor", bir fail "intihar etti" diye yansıdı. En az beş fail hakkında soruşturma başlatıldı. İki fail hakkında suç duyurusu yapıldı. 10 Failin hukuki süreci basına yansımadı.

SEKS İŞÇİLİĞİNE ZORLAMA

Nisan’da erkekler, en az 11 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 33’tü. Nisan 2020’de seks işçiliğine zorlanan kadınlardan 10’u Türkiye vatandaşı değildi.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları seks işçiliğine zorlayan en az 14 fail vardı. Faillerden sadece ikisi tutuklandı. En az 12 fail gözaltına alındı.

Kaynak: Bianet

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 18:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER