Erkekler 2019’da en az 328 kadını öldürdü

Erkekler, 2019'da en az 328 kadını ve 15 çocuğu öldürdü, 51 kadına cinsel saldırıda bulundu

Erkekler 2019’da en az 328 kadını öldürdü

bianet'in 1 Ocak 2019 - 31 Aralık 2019 döneminde Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlendiği güncel verilere göre, erkekler, 2019'da en az 328 kadını ve aralarında bebeklerin de olduğu 15 çocuğu öldürdü, 51 kadına cinsel saldırıda bulundu, 712 kadını seks işçiliğine zorladı, 232 kadını taciz etti, 279 çocuğu istismar etti.

Erkekler 2019'da en az 630 kadına da şiddet uyguladı. 2019'da en az 134 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansıdı.

2019'da en az 134 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansırken, en az 12 kadının ölümü de "faili meçhul cinayet" olarak yansıdı.

Erkekler, 2019'da, en az 20 kadını öldürmeye teşebbüs etti, 23 kadını öldürmekle tehdit etti. 2019'da aralarında transların da olduğu en az 30 kadının ölümü basına "intihar", "intihara sürüklenme" ve "şüpheli intihar" olarak yansıdı.

CİNAYET

Erkekler, 2019'da en az 328 kadını, aralarında bebeklerin de olduğu 15 çocuğu ve cinayet sırasında kadınların yanında olan en az 29 erkeği öldürdü. Öldürülen 19 kadın Türkiyeli değildi.

Kadın cinayeti oranı geçen yıla oranla yüzde 29 oranında arttı. 2019'daki erkek şiddeti oranı ise 2018'e göre yüzde 27 arttı.

ERKEKLER, KADINLARI NEREDE ÖLDÜRDÜ?

Erkekler, 171 kadını ev içinde, 84 kadını iş yeri, sokak, ormanlık alan, trafik gibi kamusal alanlarda öldürdü. Erkeklerin 73 kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Erkekler kadınların yüzde 52'sini ev içinde, yüzde 26'sını kamusal alanda öldürdü. Basına yansımayan oransa yüzde 23.

KADINLARI KİM ÖLDÜRDÜ?

Kadınların yarısından çoğunu kocaları/eski kocaları öldürdü.

2019'da en az 185 kadını kocası/dini nikâhlı kocası/ eski kocası, 44 kadını sevgilisi/eski sevgilisi, 39 kadını akrabası (baba, abi, damat, kardeş, oğul, torun) altı kadını tanıdığı, dokuz kadını tanımadığı, bir kadını polis, bir kadını müşterisi, dört kadını komşusu, dokuz kadını arkadaşı, bir kadını işvereni, bir kadını evine giren hırsız ve bir kadını da ev sahibi öldürdü. En az 27 kadını öldüren kişinin yakınlık derecesi basına yansımadı.

ERKEKLER KADINLARI NASIL ÖLDÜRDÜLER?

Erkekler, kadınların yüzde 52'sini ateşli silahla, yüzde 28'i kesici aletlerle öldürdü. Erkekler, kadınların yüzde 11'ini darp ederek, zehirleyerek öldürdü. 

Erkekler, 170 kadını ateşli silahla, 91 kadını bıçak/ testere gibi kesici aletlerle, 37 kadını, yakarak, asitli su atarak, zehirleyerek, darp ederek ve işkence ederek öldürdü. Erkekler, 2019'da 20 kadını boğarak öldürürken, en az 10 kadının öldürülme şekli basına yansımadı.

ERKEKLER KADINLARI HANGİ "BAHANELERLE" ÖLDÜRDÜ?

Erkekler, kadınların yüzde 16'sını boşanmak istemediği için öldürdü, yüzde dokuzunu da kıskançlık bahanesi ile öldürdü.

Erkekler, 2019'da 54 kadını "boşanmak istediği barışmak istemediği "bahane"si, 28 kadını "kıskançlık", 21 kadını "ekonomik", dokuz kadını "çocuğunu göstermediği, beğenmediği, baskı uyguladığı" bahanesi ile sekiz kadını da "kızı barışmak istemediği " bahanesi ile öldürdü.

Erkeklerin en az 192 kadını öldürme "bahanesi" basına yansımazken, erkekler bir kadını kopya çekerken uyardığı için, iki kadını cinsel saldırı sonrası, üç kadını da hırsızlık / gasp sırasında öldürdü.

Hukuki Süreç

bianet'iten Evrim Kepenek’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; kadınları öldürenler arasında iki polis ve bir jandarma vardı. Bir fail de 18 yaşından küçüktü.

2019'da kadınları öldüren en az 337 erkek vardı. Bazı cinayet vakalarında birden fazla fail vardı.

Faillerden sadece 93'ü tutuklandı. Faillerden 147 failin hukuki durumu basına "gözaltına alındı" veya "teslim oldu", 54 failin durumu "intihar etti", 15 fail de "kaçtı" diye yansıdı. Faillerden ikisi basına "aranıyor" diye yansırken, 16 fail "serbest bırakıldı", bir fail hakkında da "soruşturma başlatıldı" diye yansıdı. En az 25 failin hukuki süreci basına yansımadı.

ÇOCUK CİNAYETLERİ

bianet'in 1 Ocak 2019 - 31 Aralık 2019 döneminde Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlediği güncellenmiş verilere göre, erkekler 2019'da şiddet uyguladıkları kadınlara zarar vermek veya öç alma bahanesiyle en az 15 çocuğu öldürdü.

Öldürülen çocuklar arasında bebekler de vardı. Öldürülen çocuklardan ikisi Afgan'dı. Öldürülen çocuklardan biri down sendromluydu.

Çocuklardan 10'unu babaları, ikisini dayısı, ikisini abisini, birini de kuzeni öldürdü.

Öldürülen çocuklardan basına isimleri yansıyanlar şöyle:

A.D., Efkan B., K.K., Nadiv Q., Maryam Q., Sude Naz A., Z.Y.

HUKUKİ SÜREÇ

Faillerden altısı gözaltına alındı, dört fail basına "kaçtı" diye yansıdı. En az beş failin durumu basına yansımadı.

CİNSEL SALDIRI

bianet'in 1 Ocak 2019 - 31 Aralık 2019 döneminde Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlediği güncellenmiş verilere göre erkekler, 51 kadına cinsel saldırıda bulundu.

Vakaların beşinde kadınlar erkeklerce aynı zamanda gasp edildi. En az üç kadın cinsel saldırıyı anlatmaması için tehdit edildi.

Erkeklerin cinsel saldırıda bulunduğu kadınlardan biri trans biri de Türkiye vatandaşı değildi. Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri görme engelli, onu da zihinsel engelleydi.

Failler arasında bir özel kliniği olan veteriner-akademisyen bir de araştırma görevlisi vardı.

KADINLARA KİM CİNSEL SALDIRIDA BULUNDU?

En az üç vakada birden fazla fail vardı.

Kadınlar kendilerine cinsel saldırıda bulunan 32 erkeği tanımıyordu. Altı kadına komşusu/arkadaşı, beş kadına koca/sevgilisi, beş kadına da dayı/abi gibi akrabaları cinsel saldırıda bulundu. Üç kadına evine giren hırsız, iki kadına araştırma görevlisi/akademisyen, bir kadına iş görüşmesine çağırdığı bir erkek, bir kadına da sosyal medyada tanıştığı bir erkek cinsel saldırıda. En az yedi kadına cinsel saldırıda bulunan erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.

ERKEKLER KADINLARA NEREDE CİNSEL SALDIRIDA BULUNDU?

Erkekler, 21 kadına ev içinde, 22 kadına veteriner kliniği, sokak, park, ormanlık, sokak gibi kamusal alanlarda cinsel saldırıda bulundu. Erkeklerin sekiz kadına nerede cinsel saldırıda bulunduğu basına yansımadı.

HUKUKİ SÜREÇ

Faillerden 33'ü tutuklandı. 14 fail gözaltına alındı. Üç fail hakkında soruşturma başlatıldı. Sekiz fail adliyeye sevk edildi.

En az dört fail adli kontrolle serbest bırakıldı. Bir failin hukuki süreci basına "kaçtı", bir failin durumu "aranıyor" diye yansıdı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

TACİZ

Erkekler, 2019'da en az 232 kadını taciz etti. Erkeklerin taciz ettiği kadınlardan ikisi Hollandalı biri de Fas'lıydı. Ayrıca bir kadın engelliydi.

Erkeklerden üçü cezaevinden "izinli" çıktıktan sonra kadınları taciz etti.

KADINLARI KİM TACİZ ETTİ?

Kadınlar kendilerini taciz eden 120 erkeği tanımıyordu. En az 90 kadını doktor, rektör, araştırma görevlisi, polis, gardiyanlar, hâkim gibi kamu çalışanları, bir kadını sahte diş hekimi, üç kadını akrabası, üç kadını din görevlisi taciz etti. En az 15 kadını taciz eden erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.

ERKEKLER KADINLARI NASIL TACİZ ETTİ?

Erkekler, en az 188 kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. En az 25 kadına siber saldırı (cep tep telefonu-sosyal medya) yaparak taciz eden erkekler, 10 kadını da videosunu-fotoğrafını çekerek taciz etti. Erkekler sekiz kadına cinsel organını göstererek taciz ederken, bir kadının da etek boyuna müdahale etti.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları taciz eden sadece 30 erkek tutuklandı, 47 erkek gözaltına alındı. 12 fail hakkında hiçbir işlem yapılmazken, 22'si hakkında soruşturma başlatıldı.

23 fail serbest bırakılırken, yedi faili taciz ettikleri kadınlar veya akrabaları öldürdü. En az üç failin görev yeri değiştirildi. Bir fail hakkında ev hapsi kararı verildi.

İki fail basına "kaçtı" diye yansıdı. Bir failin hukuki durumu basına "açığa alındı" diye yansırken, bir fail hakkında dava açıldığı duyuruldu. Faillerden beşi sınır dışı edildi. İki fail hakkında da uzaklaştırma kararı verildi.

En az 76 failin hukuki süreci basına yansımadı.

ÇOCUK İSTİSMARI

bianet'in 1 Ocak 2019 - 31 Aralık 2019 döneminde Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlendiği güncel verilere göre, erkekler, 2019'da aralarında oğlan çocukların da olduğu 279 çocuğu istismar etti. Çocuklardan üçü Suriyeli'ydi. İstismarlardan dördü çocukların hamile olduğunu anlaşılması ile ortaya çıktı.

ÇOCUKLARI KİM İSTİSMAR ETTİ?

Çocuklar kendilerini istismar eden 184 erkeği tanımıyordu. Çocuklardan 43'ünü aralarında okul müdürlerinin, öğretmenlerinin, servis şoförlerinin de olduğu görevliler taciz etti. En az 25 çocuğu baba, üvey baba ve abisi istismar etti. İki çocuğu işvereni, bir çocuğu diş hekimi, beş çocuğu belediye çalışanı, beş çocuğu komşuları istismar etti. En az 41 çocuğu taciz eden kişinin yakınlık derecesi basına yansımadı.

ERKEKLER ÇOCUKLARI NEREDE İSTİSMAR ETTİ?

Erkekler çocukların 154'ünü okul-okul bahçesi-öğrenci servisi-market-kuran kursu gibi kamusal alanlarda, 41'ini evde, 12'sini de sosyal medya üzerinden istismar etti. Erkeklerin 62 çocuğu nerede istismar ettiği basına yansımadı.

HUKUKİ SÜREÇ

Faillerden 166'sı tutuklandı. En az 76 fail gözaltına alındı. Dokuz fail hakkında soruşturma başlatıldı. Üç fail basına "kaçtı", altı fail de "aranıyor" diye yansıdı.

En az 14 fail serbest bırakılırken, on üç failin hukuki süreci basına yansımadı.

Altı faile hiçbir yaptırım uygulanmadı. Üç fail hakkında suç duyurusu yapıldı. Üç fail açığa alındı. Bir failin intihar ettiği basına yansıdı. Beş fail çocukların yakınları tarafından öldürüldü. Bir faile de 90 gün ev hapsi cezası verildi.

ŞİDDET YARALAMA

Erkekler 2019'da 630 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. Erkekler şiddet uyguladıkları kadınların en az dördünün evini de yaktı veya yakmaya çalıştı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az altısı trans idi. Trans kadınlara şiddet uygulayanlar arasında polis ve bekçiler vardı. Trans kadınlara şikayetçi olmak için gittikleri karakolda homofobik sözler sarf edildi, görevliler nefret suçu işlendi.

Erkekler, en az 16 kadına koruma ve uzaklaştırma kararına rağmen şiddet uyguladı. Erkekler şiddet uyguladıkları kadınların en az sekizine sistematik olarak şiddet uyguluyordu. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az 12’sinin sağlık durumu basına “hayati tehlikesi sürüyor” diye yansıdı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az beşi ( Ürdün, Fas, Suriye..) Türkiye vatandaşı değildi. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan sadece üçü sığınmaevine yerleştirildi.

KADINLARA KİM ŞİDDET UYGULADI?

427 kadına koca/eski koca/sevgili/eski sevgili/ dini nikahlı kocaları şiddet uyguladı. 32 kadına tanımadığı erkekler. 42 kadına aile üyeleri /akrabaları /baba, abi, oğul, damat), sekiz kadına taksi şoförleri, on kadına komşusu, en az üç kadına işverenleri, beş kadına arkadaşları şiddet uyguladı. En az 20 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.

HUKUKİ SÜREÇ

Faillerden sadece 63'ü tutuklandı. En az 120 fail gözaltına alındı. En az 70 failin hukuki durumu basına "soruşturma başlatıldı", "inceleme sürüyor" diye yansıdı. En az yedi faile hiçbir işlem uygulanmadı.

Faillerden sekizini şiddet gören kadınlar veya yakınları öldürdü. Faillerden "18"inin hukuki durumu basına "kaçtı", "20" failin de aranıyor diye yansıdı. Faillerden üçüne uzaklaştırma kararı verildi. Bir faile kitap okuma cezası verildi. Faillerden birine de ev hapsi cezası verildi.

Failleden en az 20'si hakkında kadınlar suç duyurusunda bulunuldu.

Trans kadınlara şiddet uygulayan failler hakkında hiçbir işlem yapılmadığı gibi kadınlar hakkında soruşturma açıldı.

SEKS İŞÇİLİĞİNE ZORLAMA

Erkekler, 2019'da en az 712 kadını seks işçiliğine zorladı. Seks işçiliğine zorlanan kadınlardan beşi 18 yaşının altındaki çocuklardı, üçü de zihinsel engelliydi.

Seks işçiliğine zorlanan kadınlardan 389'u Türkiye vatandaşı değildi. En az üç kadın silah zoruyla seks içliğine zorlandı.

HUKUKİ SÜREÇ

Faillerden 225'i tutuklandı. 304 failin durumu basına "gözaltına alındı" diye yansıdı ancak gözaltıdan sonraki süreç basına yansımadı. Faillerden 107'si serbest bırakıldı.

21 failin durumu basına "dava açıldı" diye yansırken en az üç failin durumu "kaçtı" diye yansıdı. Dört faile de para cezası verildi. En az 20 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Kaynak: Bianet

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 22:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER