Çocuk tacizlerine rekor cezalar geliyor

Aile ve Adalet Bakanlıkları çocuk tacizlerine karşı rekor cezaları gündeme getirecek pakete son şeklini verdi...

Çocuk tacizlerine rekor cezalar geliyor

Türkiye, günlerdir Bingöl'de, Mardin'de biri 16, diğeri 14 yaşında iki çocuğa yönelik yaşanan tecavüz skandallarını tartışırken, Aile ve Adalet Bakanlıkları çocuk tacizlerine karşı rekor cezaları gündeme getirecek pakete son şeklini verdi.

TCK'nın 103, 104 ve 105'inci maddelerinde yapılacak değişiklikleri de içeren "çocuk paketinin" önümüzdeki yasama yılının ilk gündem maddelerinden biri olması hedefleniyor. Düzenlemede öne çıkan maddeler şöyle: 

İSTİSMARIN CEZASI EN AZ 15 YIL!


Halihazırda 3 yıldan 15 yıla kadar uzayan cinsel istismarda cezanın alt sınırı arttırılacak. Çocukların cinsel istismarı, ensest ve cinsel saldırı suçlarına ilişkin cezalar "15 yıldan az olmamak üzere" şartına bağlanacak.

KAMU GÖREVLİSİNE 3 KAT CEZA

İstismarı yanı sıra kamu görevlilerinin bu suçu işlemeleri durumunda verilen cezalar da üç katına çıkarılacak. Anne yada baba istismarında da ceza benzer şekilde katlanacak.

18 YAŞ ALTI 'ÇOCUK'TUR

Cinsel istismar davalarında tartışma yaratan sadece 15 yaşın altındaki çocuklarda rıza aranmamasına ve bu yaşın üzerindeki çocuklarda "gönül rızası" kriterinin suçu hafifletmesine yönelik düzenleme tarihe karışacak. 18 yaşından küçük herkes "çocuk" kabul edilecek ve rıza şartına bakılmayacak.

RUH SAĞLIĞI KRİTERİ

Cinsel istismara uğrayan çocuğun ruh sağlığının bozulup bozulmadığını belirlemek için Adli Tıp'tan rapor alınmasına bakılmaksızın 'ruh sağlığının bozulduğu' kabul edilecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2013, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER