CHP'li Doğan'dan Arınç'ı durduracak öneri: 'İç tüzükte cinsiyetçi ifadeler yasaklansın'

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, kadın milletvekillerine karşı cinsiyetçi hakaretlere karşı iç tüzükte değişiklik yapılmasını istedi

CHP'li Doğan'dan Arınç'ı durduracak öneri: 'İç tüzükte cinsiyetçi ifadeler yasaklansın'

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, TBMM İçtüzüğü’nde değişiklik yapılarak “kaba ve yaralayıcı” sözler gibi “cinsiyetçi ve ırkçı” ifadelerin de yasaklanmasını istedi.

Doğan, ‘’Dün TBMM Genel Kurulu'nda HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a yönelik kullandığı “Sus hanımefendi sus, bir kadın olarak sus! " sözü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kullandığı ilk cinsiyetçi söylem değildir. Son da olmayacaktır’’ dedi.

‘Arınç bizi yine şaşırtmadı’ diyen Selina Doğan’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

CİNSİYETÇİ İFADELER GENEL KURULDA YASAKLANSIN

‘’Suruç’ta yaşanan bombalı katliamın ardından şiddet sarmalı içine giren Türkiye’nin bundan kurtulması ve TBMM’nin duruma el koymasını istedik. Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için TBMM’nin olağanüstü toplanmasını sağladık. Sevgili Şafak Pavey'in ilk başkanlığında toplanan genel kurulda AKP ve MHP'nin karşı oylarıyla bu talebimiz reddedildi.

Görüşmelere Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sözleri damgasını vurdu. Kadına karşı bakış açısı artık herkesin malumu olan Arınç yine bizi şaşırtmadı. HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a “Sus hanımefendi sus, bir kadın olarak sus! " ifadesini kullanabilen Arınç, kadına karşı sorunlu olan kafa yapısının değişmeyeceğini gösterdi.

CHP’li kadın milletvekilleri olarak TBMM birleşiminin kapanmasının ardından basın toplantısı düzenleyerek Arınç’ı özür dilemeye davet ettik. Arınç, vakit kaybetmeden bütün kadınlardan özür dilemelidir.

TBMM’de geçen dönemde de başta Arınç olmak üzere kadın milletvekillerine karşı cinsiyetçi ve kaba ifadeler kullanılmıştı. Artık bunların son bulmasını istiyoruz.

TBMM İç Tüzüğü Genel Kurulda kaba ve yaralayıcı sözler söyleyen kimsenin temiz bir dille konuşmak için uyarılmasını buna rağmen temiz bir dil kullanmamakta ısrar edenlerin kürsüden ve gerekirse birleşimden çıkarılmasını öngörüyor.

İç tüzükte yer alan “Kaba ve yaralayıcı sözler” ifadesi başta Arınç olmak üzere bazı siyasetçiler için yeterli gelmiyor. Bunun için İçtüzük değişikliği yapılarak “cinsiyetçi” ve “ırkçı” söylemler de buna eklenmeli.

Bu ifadelerin İç tüzüğe girmesi toplumsal cinsiyete duyarlı ve eşitlikçi dilin siyasi söylemlerde inşası açısından büyük önem taşımaktadır. Konunun takibi hususunda ısrarlı olacağım.’’

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 12:13
YORUM EKLE