"Ben niye tecavüze uğramıyorum’ diyen savcı görevden alınsın"

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç'tan savcıya tepki

"Ben niye tecavüze uğramıyorum’ diyen savcı görevden alınsın"

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Cumhuriyet Savcısının, cinsel saldırıya maruz kalan bir kadınla ilgili "Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?" sözleri ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin, veteriner hekim Ç.B’ye cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, Ç.B’nin, şikayetçi olmak için savcılığa gittiği kadın savcının , “Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?” sözlerini söylediği ortaya çıkmıştı.

Sevda Erdan Kılıç, mahkeme heyetinin, Ç.B.’ye, maruz kaldığı cinsel saldırıyı anlattığı sırada; “Mücadele edemedin mi?”, “Kendinde miydin?”, “Yüzüne ya da herhangi bir yerine vuramadın mı?”, “Tam saati hatırlıyor musun?”, “Yardım istemedin mi?”, “Bağırmadın mı?” şeklinde sorular yönelttiğini ifade ederek, “Gerçekten savcının söz konusu sözleri ile mahkeme heyetinin bu soruları sormasını kabul edemeyiz.” dedi.

SAVCI SANIĞIN AVUKATI MI SORUSU

16 yıllık avukat olduğunu ve daha önce böyle bir söz söylendiğini duymadığını vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Kılıç açıklamasında,“Günümüzde güvenilmeyen yargının son hali ortada iken, benim güzel ülkemde sonunda bu da oldu. Kadın savcı mağdur kadına, ‘bana değil de niye sana tecavüz ediyorlar?’ dedi. Bu savcı suçu işleyenin savunma avukatı mıdır, yoksa kamunun adaleti bulmasından sorumlu kişi midir? Adalet kurumu, liyakat yerine sadakatçılarla doldurulunca sonuç bu oluyor maalesef. Savcı olmuş ama insan olamamış, Yere batsın sizin o olmayan adaletiniz.

Gerçekten artık yargıda olup bitenler çok fazla olmaya başladı. Bu ülkede böyle düşünebilen bir kadın savcı olduğu için bir hukukçu, bir kadın, bir anne, bir insan olarak utandım. Yargı camiası mensubu, avukat olarak, savcının bu sözü söyleyebilmiş olması nedeniyle, adaletin geldiği bu noktadan gerçekten utanç duyuyorum ama kadın savcı utanç duymuyor olmalı ki bu sözü söyleyebiliyor. Bu noktada benim aklıma şu soru da geliyor? Acaba, bir kadın tecavüze uğradığı zaman “bana niye tecavüz etmediler” diyen savcı, yarın bir gün bir kadın öldürüldüğü zaman da “Beni niye öldürmüyorlar?” der mi? Merak ediyorum gerçekten” dedi.

'SAVCI GÖREVDEN ALINMALI'

Kılıç, Adalet Bakan Abdülhamit Gül’e çağrı yaparak, “Sayın Bakan bu lafı söyleyeceğinize, hepimiz adına utanç verici olan o sözü kullanan Cumhuriyet Savcısı hakkında, HSK Başkanı olarak gerekli inceleme yapılması talimatını bir an önce verin. HSK da o savcı hakkında hemen soruşturma başlatmalıdır ve görevden almalıdır. Almalıdır ki bir daha böyle bir sözü, hakim veya savcı başta olmak üzere hiçbir yargı mensubu kullanamasın” şeklinde seslendi.

‘BU KAFA CİNSİYET TANIMAZ’

“Bu kadın savcı, nasıl savcı olunmazın örneğidir.” diyen Sevda Erdan Kılıç, “Memleketin karar merciinde olan kişiler, kötülükte birinci olma peşinde. Başka türlü bir kadın böyle bir cümleyi nasıl kurabilir, nasıl söyleyebilir? Gerçekten anlamak çok zor. Akla ziyan bir cümle.Utanmaz erkek egemen şoven kafa cinsiyet tanımaz. Bu kafa, bu utanmaz bakış açısı kadın hakim de kadın savcı da olabilir. Bu bakış açısı toplumda korundukça kadına şiddet bitmez.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 12:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Celalettin ergüleç
Celalettin ergüleç - 11 ay Önce

Sayın savcı hanım..
Yani siz tecavüze uğrayanlar istiyerek kendilerine tecavüz ettiriyorlarmı demek istiyorsunuz efendim..
Sanırım düşünmeden bu cümleyi kullandınız...tecavüzcü aptalmıydıki gidip bir savcıya tecavüze yeltenecek efendim...yanlış düşünmüşsünüz efendim..

Hikmet bölükbası.
Hikmet bölükbası. - 11 ay Önce

Agzı olan. Konusuyor kırk yıl önce rahmetli abimin. Görev. Yaptıgı. İlçeye. Gittim. Sanık. İmam nikahı. İle. Evlendiril mis yası. Küçük başarısız. Olunca. On iki. Yasındaki. Kız. Çocugunu. Ormana. Götürüp. Tecavüz. Etmeye. Calısırken. Kız. Direniyor. Onu esarbı. İle bogduktan. Sonra. Tecavüz ediyor. Savcı. Soruyor nasıl. Götürdün nerede. Sürükledin bogduktan sonramı. Yaptın. Ooo. İşi vs. Vs. Hiç bir cm savcısı isini. Boslukla doldurmak. İstemez. Yine. Anlattı nöbetçi oldugun. Bir gün. İzmir kemalpasada süpheli. Ölüm. Üzerine hükümet. Tabibini. Alarak. Gittim. Bir. Evin bahçesinde. Dört ev evde oturanlar. Kardeş herkes. Birbirine. Nefretle. Bakıyor. Benim. Fikrim kalp krizi doktor. Aynı. Seyi. Söylüyor. Ceset. Adli. Tıpa. Gönderilsin. Dedigimde doktor. Sayın. Savcım. Bu kalp krizi. Deyince konusma dedigimi yap. Dedim. Raporlar. Tabiki. Kalp. Krizi idi. Ölenin. Bir oglu sunu. Dedi. Babamı yoku. Yokuna kestirdin. Deyince. Yanımda. Doktor. Var yaaa. Ooo. Gün miras. Ugruna. Birbirinize. Düsman. Gibi. Bakıyorsunuz. Ben cenaze gömülsün dedikten. Sonra. Benim. Kardesim. Babami bogup. Öldürdü. Dese. İdi ne. Yapmam. Gerekti. Haydi. Onu. Ceza evine. Göndermem. Gerekecekti is aydınlan dı. Bütün. Kardeşler birbirine. Düsman.onu mu istiyordunuz. Dedigimde doktor. Ve. Mevta. Sahipleri boyunlarını. Öne. Egdiler. Unutmayın. Hakimler. Özellikle. Savcılar. İyi. Bir gözlemci psıkologturlar nokta kimse. Öküzün altında. Buzagı aramasın ooo. Avukatların. Bir sözü var bu millet. Bol yesin. Biz et. Yiyelim. Yüzde. Yüz suclu. Neydi. Ooo. Sevgilisini dograyıp. Çöp. Konternerine. Atan. Piçi savunan. Trılyonluk. Para. İçin. Metin feyzioglu. Deyılmi. Acaba.

SIRADAKİ HABER