Ayşe Arman da ’Benim bedenim, benim kararım’ dedi

Bianet’in başlattığı kampanya için Ayşe Arman’dan da destek geldi…

Ayşe Arman da ’Benim bedenim, benim kararım’ dedi

Arman, kürtaj yasağına karşı başlatılan ’Benim bedenim, benim kararım’ kampanyası için poz verdi.

 

Başbakan Erdoğan'ın başlattığı 'kürtaj' tartışmasına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de fetva ile katıldı ve 'Kürtaj cinayettir ve haramdır" dedi. Ancak kadınlar kendi bedenleri üzerinde kanuni tasarrufta bulunulmasına karşı tepkilerini yükseltiyor. Bu kapsamda Bianet'in başlattığı kampanyaya birçok ünlü kadın destek verirken, Hürriyet yazarı Ayşe Arman da poz vererek destek oldu.

 

Ayşe Arman ayrıca, kürtaj yasağına karşı başlatılan kampanyanın sorumlularından Aylin Koyuncu  ile konuştu ve bunu köşesine taşıdı. İşte yazısı:

 

Çığ gibi büyüyen tepki Benim bedenim, benim kararım

Çok seviyorum Türkiye seniiiiiii.... İşte budur!

“Bizim bedenimiz, bizim kararımız. Çek elini bedenimizden!” fikrinin arkasında durmak budur.
Tavır koymak budur. Hakkını savunmak budur.
“Kürtaj tartışmaları” hararetle tüm yurtta yaşanırken, Bianet’çiler (bianet.org) bir kampanya başlattılar. Ve çığ gibi büyüdü. Genci, yaşlısı, türbanlısı, türbansızı, düzcinseli, eşcinseli, kadını, erkeği, Başbakan’ın açıklamalarına katılmayan HERKES fotoğraf göndermeye başladı. Binlerce...
Fotoğrafları cep telefonlarıyla çektiler, siteye yüklediler.
Bundan daha güzel, daha etkili bir “sivil toplum tepkisi” düşünemiyorum.
Siteye girip fotoğraflara bakmaktan kendimi alamıyorum.
Müthiş müthiş!
Küfür yok, hakaret yok.
Zekice başkaldırmak var. İtiraz etmek var.
İsyan etmek var.
Siz de bu kampanyadan geri kalmayın!
Tepkinizi gösterin, katılın! Fotoğraflarınızı facebook’ta “benim kararım”a gönderebilir veya benimkararım.org  sitesine yükleyebilirsiniz. Ya da kampanya@bianet.org  adresine e-mail olarak atabilirsiniz...

 

“Sizin bedeniniz, sizin kararınız” kampanyasına bayıldım. Fikir nasıl çıktı?

- Kendiliğinden! Başbakan, “Kürtaj cinayettir” dediğinde hepimiz ekranın karşısında donduk kaldık. Ardından, “Her kürtaj bir Uludere’dir” dedi. Başbakanın açtığı tartışma bakanlarca da sürdürüldü. Bu konuda pek çok haber yaptık. Yerel gazetecileri arayarak, bulundukları şehirde sokağa çıkıp insanlara bu konudaki görüşlerini sormalarını istedik, onların haberlerini birleştirip bir Türkiye panoraması yarattık. Ama daha etkili bir şey gerekiyordu. “Ne yapsak, ne etsek?” derken, sinemacı bir arkadaşımız Aylin Koyuncu aradı. İşte fotoğraf fikri, o zaman devreye girdi. İnsanlar vücutlarına, bir kâğıda, bilgisayara ya da bir yumurtaya, nereye istiyorlarsa mesajlarını yazıyorlar ve resimlerini gönderiyorlar. Hem yaratıcılıklarını konuşturuyorlar, hem de düşüncelerini özgürce ifade ediyorlar.

 

Kampanya nasıl bu kadar büyüdü!

- Valla, biz de anlamadık. Biz kampanyayı başlatmadan zaten kampanya başlamıştı...

 

Nasıl yani?

- Telefonla 5-6 fotoğraf çekip, çevremizdeki insanlara mail attık. Daha henüz, “Böyle fotoğraflar mı olsun?” aşamasındaydık. Meğer oradan twitter’a sıçramış, birkaç saat içinde e-postalarımıza fotoğraflar yağıyordu. Acilen benimkararim.org’u aldık ama aynı anda binlerce kişi fotoğraf yüklemeye çalışınca site çöktü. Sabaha kadar çalıştık, 1800 bardak kahve içtik, uyumadık. Neyse ki insanlar zor durumda olduğumuzu anlayıp teknik destek sağladılar. Öfkenin ve “Bana karışmana izin vermiyorum” tepkisinin bir yerden çıkması gerekiyordu, bu kampanya iyi ve etkili bir araç oldu.

 

İnsanın göbeğine rujla, “Benim kararım, benim bedenim” yazması ne kadar mantıklı!

- “Kürtajı yasaklıyorum, senin çocuğunun ne zaman olacağına ben karar veririm” demekten daha mantıklı! “Tecavüze uğrayanlar da doğuracak, biz bakarız”cıların yanında ise, kendimizi Aristo kadar mantığa hizmet etmiş gibi hissediyoruz.

 

Pek çok erkek katılımcınız da var...

- Elbette olacak. Bir kadın tek başına hamile kalmıyor. Bu kampanyaya katılan erkekler, kürtaj olma ya da olmama kararının kadınlara ait olduğunu söylüyor. Annelerine, karılarına, sevgililerine, arkadaşları olan kadınlara...

 

Daha da yaygınlaşsın ister misiniz? Ben mesela yeni öğrendim hemen çektirdim, başkaları da yapsın mı?

- Elbette. Kampanya herkese “açık bir davet.” Bu temel bir kadın hakları meselesi. AKP gibi düşünmeyen AKP’liler de yapsın, “Hastama dokundurtmam” diyen doktorlar da, “Beş çocuk doğurmak istemiyorum” diyenler de, bekar anneler de, hamile kadınlar da, milletvekilleri de. Bu talebin bir sınırlaması olamaz.

 

İSTERSEK 10 KAPLAN GÜCÜNDE OLABİLİRİZ

Kendinizi tanıtır mısınız?

- Adım Çiçek Tahaoğlu. 83 doğumluyum. Saint Benoit’yı bitirdim, Strasbourg’da (Université Marc Bloch) sosyoloji okudum. Şimdi de Galatasaray Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nda “siber-aktivizm” konusunda tez yazıyorum. Ve Bianet’te çalışıyorum.

 

Nedir Bianet?

- Hak haberciliği yapan bir internet sitesi. IPS İletişim Vakfı’nın 12 yıldır yürüttüğü “Bağımsız İletişim Ağı Projesi”nin habercilik ayağı. Bir sürü şey yapıyoruz. Her ay erkekler tarafından öldürülen, tecavüze uğrayan kadınların çetelesini tutuyoruz. Aynı zamanda iletişim fakültelerini yeni bitiren gençlere eğitim programları düzenliyoruz...

 

Süpermiş! Kaç kişisiniz?

- On iki. Sekiz kadın, dört erkek. Az gibi görünüyoruz ama istersek 10 kaplan gücünde olabiliyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2012, 22:09
YORUM EKLE