Av. Çimen: Gülistan Doku'nun intihar ettiği iddiası çöktü, karada da arama yapılmalı

Dersim'de Gülistan Doku'nun kaybolmasıyla ilgili soruşturmada, yeni bilirkişi raporu ile beraber Gülistan Doku'nun intihar etmediği bir kez daha ortaya kondu

Av. Çimen: Gülistan Doku'nun intihar ettiği iddiası çöktü, karada da arama yapılmalı

Dersim'de 5 Ocak'tan bu yana kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada, bilirkişi raporu dosyaya ulaştı.

Raporda, Gülistan Doku'nun en son görüldüğü Dinar Köprüsü altındaki suda, intihar olasılığını gösterecek hareketlilik yaşanmadığı belirtildi, "Köprü ayağındaki efekt, bir piksel artığı olup kesinlikle yukarıdan suya düşen bir insan veya eşyanın suda yükselttiği su sütunu değildir" denildi. Gülistan Doku'nun Zaynal Abakarov ile görüştüğünü gösteren yeni görüntülerin de incelendiği raporla ilgili Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, "Bu rapor Gülistan'ın intihar ettiği tezini kesin bir dille çökertti" dedi.

Evrensel’de yer alan haberde, Gülistan Doku'nun kaybolmasıyla ilgili soruşturmada Ulusal Kriminal Büro bünyesinden bir bilirkişinin Doku'nun en son görüldüğü yer olan Dinar Köprüsü'ndeki görüntüleri inceleyerek hazırladığı raporun soruşturma dosyasına gönderildiği belirtildi.

Raporda, Gülistan Doku'nun'ın atladığı ve intihar ettiği iddia edilen Dinar Köprüsü altındaki suda, söz konusu saatte, yüksekten düşmeye bağlı bir hareketlilik olmadığının tespit edildiği bildirildi.

EN SON ZAYNAL ABAKAROV'LA GÖRÜŞTÜĞÜ YENİ GÖRÜNTÜLERLE DOĞRULANDI

Raporla birlikte soruşturma dosyasında bulunan Gülistan Doku'ya ait yeni görüntüler de ortaya çıktı.

Yeni görüntüde Gülistan Doku'nun en son Rus uyruklu erkek Zaynal Abakarov ile kafeteryada buluştuğu görülüyor.

Bilirkişi bu görüntüde yaptığı incelemeyle de genç kızın Abakarov'la kafeteryada 4 dakika, kafeterya dışında ise 8 dakika görüştüğünü saptadı.

Bu da Doku'nun kaybolmadan önce Abakarov'la görüşmediği yönündeki iddiaların asılsız olduğunu ortaya çıkardı.

AVUKAT ÇİMEN: ARTIK KARADA DA ARAMA ÇALIŞMASI YAPILMALI

Kaybolmasıyla ilgili bugüne kadar 220 kişinin ifadesine başvurulan Gülistan Doku'nun ailesinin avukatı Ali Çimen, Gülistan Doku'nun intihar ettiği yönündeki iddiaların bilirkişi raporuyla çöktüğünü belirtti.

Avukat Çimen şunları söyledi: Bilirkişi raporu iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşama, kafeteryanın önünde geçen bölüm. O bölümde Gülistan'ın alıkonulduğu hususu ortaya çıkmıştı. İkinci bölümde ise, polisin tuttuğu bir rapor vardı.

Bu raporda, '5 Ocak 2020 günü Gülistan Doku saat 12.25 sıralarında kendini köprüden attı' denilmişti. Bu rapordan sonra da tüm döngü, köprünün altında Gülistan'ı arama şeklinde oldu, karada herhangi bir işlem yapılmadı.

Bilirkişi raporunun sonuç bölümünde şu ifade yer alıyor; 'Köprü ayağındaki efekt, bir piksel artığı olup kesinlikle yukarıdan suya düşen bir insan veya eşyanın suda yükselttiği su sütunu değildir.' Bu, şu anlamı ifade ediyor; 'Gülistan Doku köprüden atlamadı.' Bu raporla intihar tezi çökmüş oldu. Üstten düşen bir nesnenin V şeklinde suda dalgalanma sağlayacağını, V şeklinde olmadığının görüldüğü belirtildi. Sonuç olarak kesin bir dille Gülistan Doku'nun intihar etmediği, bu intihar tezinin çöktüğü ortaya çıktı. Artık köprünün altındaki arama, yani baraj gölündeki aramanın sonlandırılması, Gülistan Doku'nun öldürüldüğü şeklinde bir suç işlendiğine yönelik karada da çalışmaların yapılması gerekiyor.

"TÜM BULGULAR BAŞ ŞÜPHELİ ZAYNAL ABAKAROV'U İŞARET EDİYOR"

Avukat Çimen, "Karadeniz bölgesinde küçük bir kız kaybolmuştu. Orada savcılık köyde herkesten DNA örneği aldı. Kayıp soruşturmalarında biraz daha ilgi bekliyoruz. Gülistan hâlâ kayıp. Ne olduğunu bilemiyoruz. Belki yaşıyordur, belki bir yerde alıkonulmuş durumdadır. Bu soruşturmada tüm kriterler baş şüpheli Zaynal Abakarov'u işaret ediyor" diye konuştu.

"2 KADIN VAR FAKAT ONLARDAN HİÇ BAHSEDİLMEDİ"

Gülistan Doku'nun ortaya çıkan yeni görüntüleriyle ilgili olarak da Avukat Ali Çimen, "Daha önce Gülistan'ın kafeteryaya hiç girmediği söyleniyordu. Görüntülerde, 4 dakika boyunca kafeteryada kaldığı, daha sonra çıktığı ve şüpheli Abakarov'un onu durdurduğu görülüyor. 8 dakika boyunca çok yoğun bir stresin olduğu, bağırdığı, Gülistan'a neredeyse fiziksel olarak baskı uyguladığı görülüyor. Emniyetin tuttuğu tutanaklarda, görüntülerde gördüğümüz iki kadın var, gelip baş şüpheliyle görüşüyorlar, hiçbir zaman onlardan da bahsedilmedi. Bunların kim olduğu halen ortaya çıkmış değil" dedi.

NE OLMUŞTU?

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi olan Gülistan Doku'dan, 5 Ocak sabahı Dersim'de kaldığı yurttan çıkmasının ardından bir daha haber alınamadı.

Arama çalışmalarda Gülistan Doku'nun cep telefonunun en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Dinar Köprüsü üzerinde sinyal verdiği belirlendi. Viyadük üzerinden geçen bir aracın kamerası tarafından da görüntülenen Doku için baraj gölünde arama çalışması başlatıldı ancak bir sonuç alınamadı.

Bunun üzerine su altı aramaları 6 Temmuz günü sonlandırıldı. Baraj yüzeyi ile bölgede arama çalışmaları sürerken Doku ailesi, Ankara'ya gidip İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Bakan Soylu'nun talimatı üzerine yapılan toplantıyla, Gülistan Doku'nun son görüldüğü bölgedeki baraj suyunun tahliyesine karar verildi. 22 Temmuz günü de baraj gölündeki suyun tahliyesine başlandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2020, 19:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER