‘Aileyi değil, kadını koruyacak bakanlık’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu gerçekleri açıkladı…

‘Aileyi değil, kadını koruyacak bakanlık’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu “Gerçekleri biliyoruz ve açıklıyoruz” sloganıyla düzenlediği ve kadına karşı şiddet verilerini açıkladığı toplantıda, "kadınlar en çok aile içinde katlediliyor. Aileyi değil, kadını koruyacak bakanlık istiyoruz" dedi.

 

Ece AYDIN / BİA

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün "Gerçekleri biliyoruz ve açıklıyoruz" sloganıyla düzenlediği basın toplantısında eski kocaları tarafından öldürülen Gülay Yaşar'ın babası Duran Yaşar ve Zeynep Yılmaz'ın ablası Güllü Yılmaz ile birlikte Ocak 2008- Aralık 2011 erkek şiddeti raporunu açıkladı.

 

Platform, kadınların yüzde 66'sının aile içinde katledildiği bir ülkede erkeğin kadın üzerindeki egemenliğini pekiştirmek yerine kadını güçlendirecek, yani kadın için çalışacak bir bakanlık istiyor.

 

"Bizler ne erkeklerin, ne de ailelerin kadınlarıyız.  Kadına karşı şiddet, taciz ve tecavüzler ile kadın cinayetlerine dair gerçek verilerin açıklanması için yaptığımız başvurulara devletten yanıt alamadık. "

 

Rapora göre:

 

* Öldürülen iki kadından biri, kendi hayatına dair bir karar vermek istediği için öldürülüyor. Bu kadınların yüzde 41'i ayrılmak/ boşanmak istedikleri için, yüzde 32'si kıskançlık bahanesiyle, yüzde 16'sı ise erkeği reddettiği için öldürüldü.

 

* Öldürülen kadınların yüzde 71'inin katili kocaları.

 

* 2008 ekonomik krizinden 2010'a kadar kadınların işsizlik ve kriz sebebiyle öldürülmesindeki artış oranı yüzde 175.

 

* Öldürülen kadınların yüzde 55,5'i alt ve orta-alt gelir sınıfından; yüzde 10'ü orta-üst gelir grubundan.

 

* Son yıllarda devlete koruma talebinde bulanan kadınların yüzde 73'ü öldürüldü.

 

* Öldürülen kadınların yüzde 14'ü işkenceye maruz kalıyor. İşkenceyle öldürülen kadınların yüzde 53'ünün vücudu parçalara ayrıldı.

 

* Ücretli ve ya ücretsiz olarak çalışan ev işçisi kadınların ölümleri de son bir yılda artış gösterdi. Hiçbir güvencesi olamayan ve devlet tarafından tanınman 51 kadın hayatını kaybetti.

 

* 2011'de kadın hakları mücadelesinde rol oynayan 54 kadın tutuklandı.

 

"Şiddet son bulana kadar sokaklardayız"

 

Toplantıda basın metnini okuyan Tuğba Gümüş, "Platform olarak bir buçuk yıldır kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı aktif faaliyet içindeyiz. Münevver Karabulut'un davasını adım adım takip edip mücadele ettik. Sonunda Cem Garipoğlu 24 yıl hapis cezası aldı. Şimdi Gülay Yaşar, Zeynep Yılmaz ve Esin Güneş var. Yine davalara müdahil olacağız" dedi.

 

Devlet ve yargının erkeğin yanında yer aldığını belirten Gümüş, kadının beyanı esas alınana, bedeni ve kimliği üzerindeki baskı kalkana ve kadın cinayetleri son bulana kadar sokaklarda olmaya devam edeceklerini belirterek herkesi erkek şiddetine karşı mücadeleye davet etti.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, amaçlarının öldürülen kadınların yakınlarıyla örgütlenmek ve katillere ağır cezalar uygulanması için yasaları değiştirmek olduğunu söyledi.

 

Yaşadıkları mağduriyeti anlatan aileler, öldürülen her iki kadının da daha önce koruma istediğini ancak devletin bunu sağlamadığına değindi. Buna rağmen Duran Yaşar ve Güllü  Yılmaz adaletin er ya da geç sağlanacağı konusunda umutlu. Her iki aile  de devletin bu tür konularda daha caydırıcı olması ve kadına karşı işlenen cinayetlere daha fazla eğilmesi gerektiğini düşünüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER