14. Feminist Gece Yürüyüşü: Yaşasın 8 Mart!

İstanbul Taksim'de kadınlar, 14. Feminist Gece Yürüyüşü için bir araya geldi

14. Feminist Gece Yürüyüşü: Yaşasın 8 Mart!

Her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yapılan İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü'nün 14'üncü buluşması saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi önünden başladı.

Binlerce kadının katılımıyla gerçekleşen yürüyüş Tünel Meydanı'nda Türkçe ve Kürtçe yapılan basın açıklamasıyla son buldu.Yapılan basın açıklaması şöyle:


'YAŞAM ALANLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ'"Bir yandan bölgede ve Türkiye'de savaş ve çatışmalar yoğunlaşırken, diğer yandan hükümetin kadınları "fedakar" olmaya yani "aile" hayatına sıkışmaya zorlayan söylem, telkin ve sosyal politikaları, işte ve evde emek sömürüsü, şiddet ve taciz "annelik, heteroseksüellik, müslümanlık ve Türklük" üzerinden tek tip bir hayat dayatması, azalmayan kadın cinayetleri ve transalara yönelik nefret cinayetleri, kadınların ve transların yaşam ve özgürlük alanlarını daraltmaya devam etti. Geçen 8 Mart'tan bu yana ülkenin ve bölgenin sürüklendiği savaş ortamında, artan nefret ve kutuplaşmaya karşı biz feministler yaşamdan yana olduğumuzu belirtiyor, silahların susmasının acişiyetini bir kez daha vurguluyoruz. Öldürülen kadınların bedenlerini teşhir etmenin zafer adledildiği, abluka altına alınan evlerde kadınların iç çamaşırlarının sergilendiği bir yerde, savaşın erkek egemenliğinden beslendiği ve onu daha da güçlendirdiği çok açık.

Kadınları aileye hapsetmeyi amaçlayan, kadın erkek eşitliğini gölgeleyen, erkek şiddetini önlemek yerine şiddet evlerden dışarı taşmasın, gözden ırak olsun diye uğraştığınız tüm aile politikalarının farkındayız. Kadın emeğini hem iş yerinde görünmez kılanlara inat emeğimize sahip çıkıyoruz. Erkek şiddeti karşısında görevlerini yerine getirmeyen yargı, kolluk kuvveti ve diğer devlet birimlerini şiddeti izlemeyip müdahale etmeleri için hatekete geçmeye zorluyoruz. Alanları, meydanları, sokakları dolduruyor, bizleri ayrı düşürmeye çalışan erkek egemen sisteme karşı hayatlarımızı, özgürlüğümüzü savunuyor, feminist mücadelede buluşuyoruz. Yaşasın 8 Mart! Yaşasın feminist mücadelemiz!"

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 19:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER