Elazığ T Tipi Cezaevi’nde kadın tutukluların koğuşlarına yangın bahanesiyle tazyikli suyla baskın yapıldığı iddia edildi. Baskında 4 kadın tutuklunun yaralandığı bildirildi. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Elazığ T Tipi Cezaevi idaresinin uygulamalarına karşı açlık grevine başlayan kadın tutukluların gardiyanların saldırısına uğradığı ileri sürüldü.

Cezaevindeki kimlik dayatması ve baskılara karşı açlık grevine giren kadınlar, olay günü yaşadıklarını kendilerini ziyaret eden avukatlarına anlattı. Tutuklular, cezaevinde görevli kadın ve erkek gardiyanlar, 7 Kasım akşamı saat 20.00-21.00 sıralarında yangın bahanesiyle kadınların kaldığı C-4, C-6 ve B-6 koğuşlarına tazyikli suyla saldırdığını belirtti. Tutuklular, buna karşı çıkan kadınların da sandalyelerle darp edildiğini vurguladı.

Müdahale esnasında Sevda Cebe, Bahar Ulusoy, Vesile Koçak ve ismi öğrenilmeyen bir kadın tutuklu çeşitli yerlerinden yaralandığını aktaran tutuklular, tazyikli suyla yapılan müdahaleden dolayı koğuşların kullanılamaz hale geldiğini belirtti. 

Tutuklular maruz kaldıkları şiddet nedeniyle cezaevi idaresi ve gardiyanları hakkında Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulundu.

Olayın savcılığa yansıması üzerine cezaevi idaresi, odalarda yangın çıkarıldığını ve kendilerinin buna müdahale ettiğini ileri sürdü. Ancak tutuklular, koğuşlarında hiçbir yangının çıkmadığını söyledi.