Kadıköy’de dün akşam bir apartmanda yaşanan patlama olayı, IŞİD kuşkusunu doğurdu.

Olay yerinde yaralı halde bulunan kişinin Özbek uyruklu olması ve yangının patlamadan kaynaklı olduğunu anlaşılması, soruşturmanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’na devredilmesine neden oldu.

Fikirtepe Erdemler Sokak 34 numaradaki üç katlı binanın ikinci katında yaşanan patlama polisi alarma geçirdi.

Şiddetli iki patlamanın ardından alevlerin bitişik apartmanları da etkilemesiyle birlikte İBB’ye bağlı itfaiye ekipleri kısa zaman içinde yangını söndürüp soğutma çalışması başlattı.

Yangının söndürülmesiyle birlikte patlama yaşanan evden bir yaralı ve üç ceset çıkartıldı. İstanbul Valiliği’nin açıklamasına göre, yaralı olarak hastaneye kaldırılan kişinin Özbek uyruklu A.K. olduğu, yaşamını yitirenlerin A.K.’nın 68 yaşındaki babası M.K. ve A.K.’nın 10 yaşındaki kızı N.K. olduğu tespit edildi. Evde ölen üçüncü kişinin kimliği ise henüz belirlenemedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın patlamanın ardından olay yerinde yaptığı açıklamada “doğal gaz” nedeniyle patlama yaşandığını belirtmesine karşın İBB Başkanlığı ise patlama yaşanan evde doğalgaz hattının bulunmadığını açıklaması kafaları karıştırdı.

Vali Yerlikaya’nın yanlış bilgiyi açıklaması, soru işaretlerine neden oldu.

Ortaya çıkan durum nedeniyle patlamayla ilgi soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’na devredilmesi dikkat çekti.

Soruşturmanın Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nca araştırılacak olması patlamanın terör bağlantılı olma ihtimalini güçlendirdi.

T24’ün aldığı bilgiye göre; savcılık, terör eylemi ve yasa dışı havai fişek imalatı üzerinde duruyor. Evde yaşanan patlamanın şiddeti ve olay yeri uzmanlarının elde edeceği patlayıcı madde artıklarının incelenmesiyle soruşturmanın yönü belli olacak.

IŞİD içinde Özbek uyruklu eylemciler de görev alıyor. Bazen Özbekistan, bazen de Rus pasaportu taşıyan eylemler geçmişte Türkiye’de IŞİD adına terör eylemi gerçekleştirdi.

İstanbul’da Reina’ya yönelik 2016 yılbaşı gecesi düzenlenen terör saldırısını gerçekleştiren kişinin Özbek asıllı Abdülkadir Maşaripov olduğu ortaya çıkmıştı. Atatürk Havalimanı’na yönelik 2016’daki IŞİD saldırısını yapan eylemcilerde de Rus pasaportu bulunmuştu. Ayrıca geçen mayısta Özbek uyruklu IŞİD üyesi Kilis’te jandarma tarafından yakalandı.

Bu arada geçtiğimiz eylülde IŞİD’in üst düzey isimlerinden “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod adlı örgüt üyesi Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai, İstanbul’da yakalandı.

Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın herhangi bir açıklama yapmaması dikkati çekti.