Kadınları ve haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede fesheden AKP iktidarında, koruma kararlarına ve şikâyetlere rağmen kadın cinayetleri işlenmeye devam ediyor.

İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen Kadın Acil Destek Uygulaması’nın (KADES) önemine işaret edilirken, eksikleri olduğu belirtilen uygulamayla ilgili dikkat çeken olaylar ortaya çıktı.

Eşi tarafından öldürülen ve daha önce 7 kez koruma kararı aldıran Aslıhan Alkılınç’ın annesi Şule Birçek, ‘KADES’i çağırdığımızda bize, ‘Biz ne yapabiliriz? Evin önünde mi yatalım?’ yanıtı verdiler’ dedi.

Aslıhan Alkılınç, Elazığ’da 2020 yılında boşanma aşamasında olduğu Ali A. tarafından öldürülmüş, annesi Şule Birçek ise bacağından yaralanmıştı.

Cumhuriyet’in haberine göre kızının 7 kez koruma kararı aldırdığını belirten Birçek, “Şikâyete rağmen bizimle ilgilenmiyorlardı. KADES ile güvenlik güçlerini kaç kere çağırdığım halde, ‘Biz ne yapabiliriz? Evin önünde mi yatalım?’ diyerek cevap veriyorlardı” dedi.

‘POLİS ‘ONLARCA KADIN VE ÇOCUK VAR, HANGİNİZİ KORUYALIM’ DEDİ’

19 yıl evli kaldığı Tuncay K. tarafından bir parkta 14 bıçak darbesiyle öldürülen Sema Kılıç’ın kardeşi Rukiye Ersin de ablasının defalarca tehdit mesajları aldığını anlatarak “Ablam boşanmak istediği zaman diğer ablamda kalıyordu. Bir gün Tuncay K. geldi ve biz canımız pahasına ablamızı koruduk. Hemen polisi çağırdık. O akşam ablam şikâyetçi oldu. Uzaklaştırma kararı aldı ancak koruma kararı vermediler. ‘Onlarca kadın, çocuk var hanginizi koruyalım’ şeklinde cevap verdiler” ifadelerini kullandı.

Ersin, “O adam bir gece nezarethanede yatmış olsa böyle olmazdı” dedi.

ŞİDDET MAĞDURU KADINA: NEDEN DAHA ÖNCE BOŞANMADIN?

Boşandığı Metin Ş. tarafından pompalı tüfekle öldürülen Berivan Altürk’ün ablası Taybet Üren, “Kardeşim eşi tarafından darp edilmişti. Bu kişi kardeşime, ‘Eğer benden şikâyetçi olmazsan seni hastaneye götürürüm’ dedi. O bahaneyle Berivan tamam diyerek hastaneye gitti. Darp raporları çıkarıldı ve iki ay uzaklaştırma verildi” dedi.

Üren, “Uzaklaştırmanın bitmesine iki gün kala tekrar savcılığa gittik. Hâkime bu kişinin, ‘Seni ve aileni öldüreceğim. Öldüremezsem tekerlekli sandalyeye mahkum olacak’ dediğini kanıtlarla sunduk. Hâkim bağırdı çağırdı ve ‘Sen böyle bir insandan neden daha önce boşanmadın’ dedi. Altı ay uzaklaştırma kararı çıktı. Ben ya da kardeşim emniyete haber veriyorduk. Gelip adamı alıyorlardı ancak hiç gözaltına alınmıyordu” ifadelerini kullandı.

‘SALDIRGANLARIN SUÇ ORTAKLARI AKP VE MHP’DİR, KANUN TEKLİFİNİ REDDETTİLER’

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede hukuksuzca çıkan tek adam rejimi kadın cinayetlerinin suç ortağıdır. Meclis’te tehdit edilen, şiddete uğrayan kadınların saldırganla uzlaşmaya zorlanmasını yasaklamak için kanun teklifi verdik. TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla reddedildi” ifadelerini kullandı.

‘KADINLAR NEDEN BU KADAR YALNIZ?’

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı ve avukat Müjde Tozbey ise “Yasalarımız neden uygulanmıyor? Kadınlar neden bu kadar yalnız? Bu soruların hepsinin cevabı ise kadına yönelik şiddetin politik olmasından kaynaklanmaktadır” dedi.

Tozbey, şöyle konuştu:

“Ülkemizde 20 yıl önce de kadınlar öldürülüyordu. Ancak 2002 yılında 66 kadın öldürüldü. 2021 yılında 339 kadın öldürüldü. Gericilikle toplumsal dönüşümü sağlamaya çalışan iktidar, kadını daha da yalnızlaştırıp yoksullaştırarak, kadının sokağa çıkmasını, iş aramasını, boşanma hakkını, şiddete karşı çıkmasını, isyan etmesini engellemektedir. Sadece adliye koridorlarında değil, sokaklarda dahi mücadele edeceğiz.”