Şimdiye kadar 6 dilde çalışan uygulamaya aralarında Kürtçe’nin de olduğu 5 yeni lisan daha ekleneceği açıklandı.

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi'nde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Asayiş Daire Başkanlığı Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şube Müdürü Sibel Özdemir, KADES'in 3 milyon 70 bin kişi tarafından indirildiğini ve yaklaşık 400 bin ihbar geldiğini söyledi.

Özdemir, "KADES uygulamasının daha fazla kişiye ulaşması için farklı dillere de tercümesi yapılarak kullanılmaya başlandı. Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve Farsça olarak kullanılmaya başlandı. 11 dile çıkarmak için çalışmalar başladı. Almanca, İspanyolca, Kürtçe, Özbekçe, Kırgızca da eklenerek 11 dille hizmet sunacak" dedi.

Evrensel’in haberine göre Özdemir, elektronik kelepçe uygulamasına dair de bilgi verdi.

Özdemir, "Bu cihaz darbeye, suya dayanıklı. Bunlardan etkilenmeyen cihaz ayak bileğine takılıyor. Şiddet uygulayanın harita üzerinde nerede olduğunu görebiliyoruz. Ev hapsi şeklinde değil; hareket edebilir, başka yerlere gidebilir ama mağdur olan kişiye belirtilen mesafeden fazla yaklaşamaz. İzleme ünitesine panik butonu ekledik. Butona basınca şiddet mağdurumuz bize ulaşabiliyor. Uyarıyoruz. Bu cihaz 1500 kapasiteye çıktı. Aktif olarak 580 kişi kullanıyor" diye konuştu.