Kaçıranlara değil kaçırılan HDP'liye dava

Kaçırılarak tehdit edilen HDP PM üyesi Hatice Büşra Kuyun hakkında, konuya dair yaptığı açıklamalar gerekçe gösterilerek hazırlanan iddianame kabul edildi

Güncel 09.09.2020 - 11:38 09.09.2020 - 11:38

Van’ın Maraş Caddesi’nde, 4 Mayıs’ta kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılarak, tehdit edilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) ve Gençlik Yürütme Kurulu (GYK) üyesi Hatice Büşra Kuyun hakkında, olaya ilişkin yaptığı açıklama gerekçe gösterilerek dava açıldı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Van 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

OLAYA İLİŞKİN İFADELER SUÇ SAYILDI

İddianamede, Kuyun’un kimliğini bilmediği şahıslar tarafından kaçırıldığı, kaçıran şahısların kamu görevlisi oldukları ve şahıslar hakkında şikayetçi olduğuna dair ifadelerine yer verildi. Kaçırılma olayına ilişkin herhangi bir detayın yer almadığı iddianamede, Kuyun’un olay sonrası yaptığı açıklamada kullandığı, “Bu zihniyeti 90'lardan gayet iyi tanıyoruz. Değişen sadece toroslar oldu. O günden bugüne Kürt halkı üzerinde, Kürt gençleri üzerinde, Kürt kadınları üzerindeki fiziki ve siyasi soykırım operasyonları devam ediyor" ifadeleri suç olarak gösterildi. 

Öte yandan, Kuyun’u kaçıran kişiler hakkında şu ana kadar herhangi bir işlemin yapılmaması dikkat çekiyor.

Kaynak: MA   
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@